عزم جدی سازمان دامپزشکی کشور برای خوداتکایی ایران به تولید واکسن‌های استراتژیک
1398/03/04

رییس سازمان دامپزشکی کشور، از عزم جدی این سازمان برای خوداتکایی ایران به تولید واکسن‌های استراتژیک خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر علیرضا رفیعی‌پور در بازدید از شرکت دانش‌بنیان پسوک استان البرز، با بیان این که حیات تولیدات دام و طیور کشور وابسته به واکسن است و شرکت واکسن‌سازی پسوک با توجه به تکنولوژی‌های نوین و دانش بنیان بودن و با استفاده از اساتید بزرگ تولید واکسن‌های دامپزشکی در کشور می‌تواند رفع نیاز کشور به واردات اقلام مورد نیاز را مرتفع سازد.

وی ابراز امیدواری کرد: با همت تولید ‌کنندگان داخلی، نیاز کشور به واردات دارو و واکسن‌های دامپزشکی روز به روز کمتر شود و در این راستا سازمان دامپزشکی کشور تمام تلاش خود را در جهت تسهیل تولید و رفع موانع ثبت دارو و صدور پروانه تولید دارو بکار خواهد گرفت.

رییس سازمان دامپزشکی کشور پیشنهاد کرد: نخبگان دامپزشکی در کشور با همکاری دستگاه‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط شناسایی شوند و شرکت‌های تولید کننده دارو و واکسن دامپزشکی با استفاده از بورس‌های تحصیلی افراد را برای توسعه و گسترش دانش تربیت کنند.

وی بر اهمیت تولید انبوه واکسن  (PPR طاعون نشخوار کنندگان کوچک) نیز تاکید کرد.

رفیعی‌پور با اشاره به نشست منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت دام (OIE) در زمینه ریشه‌کنی بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک، بر تعهد ایران به تامین واکسن‌های مورد نیاز همسایگان به خصوص کشورهای افغانستان، پاکستان و تاجیکستان علاوه بر پوشش داخلی تاکید و در خصوص اهمیت تولید این واکسن به صورت انبوه مواردی بیان کرد.

وی افزود:‌ بازدیدهایی که از مراکز تولیدی تحت نظارت دامپزشکی انجام می‌شود، باید با نگاه مثبت و در جهت رونق تولید صورت گیرد؛ چرا که در شرایط کنونی کشور و وضع تحریم‌های ظالمانه دشمنان، کشور عزیزمان بیش از هر زمان دیگری به دانش و فناوری داخلی نیاز دارد.

استان البرز، بزرگ‌ترین تولید کننده واکسن‌های دام و طیور در کشور

مدیرکل جدید دفتر دارو و درمان سازمان دامپزشکی کشور نیز در جریان بازدید از کارخانه تولید واکسن‌های دامپزشکی شرکت پسوک با اشاره به همکاریش در توسعه 3 نوع واکسن با وزارت جهاد کشاورزی گفت: دفتر دارو و درمان سازمان دامپزشکی در حوزه تولید واکسن، تمام تلاش خود را بکار خواهد گرفت و نظارت‌های دقیق‌تری بر محصول نهایی خواهد داشت.

دکتر زرگر افزود: اگر مشکلات جزیی و قابل اغماض در فرآیند تولید واکسن به‌وجود بیاید، تولید واکسن‌های دامپزشکی در کشور نباید متوقف شود و در مهلتی که به تولید کننده داده می‌شود روند رفع نواقص با نظارت‌های دامپزشکی صورت خواهد پذیرفت.

وی با بیان این که برخی شرکت‌ها با وجود دریافت ارز، با توجه به تحریم‌ها نتوانستند ماده اولیه تولید واکسن (ادجوانت) به کشور وارد کنند، بر اهمیت‌ تولید این‌ ماده اولیه تولید واکسن در کشور تاکید کرد.

در حاشیه این بازدید، مدیرکل دامپزشکی استان البرز گفت: استان البرز دارای ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بسیار در زمینه تولید دارو و واکسن‌های دامپزشکی در کشور است و استان شاخص در زمینه تولید این محصولات است.

دکتر توکلی افزود: مایه افتخار کشور و استان البرز است که منویات مقام معظم رهبری در خصوص رونق تولید در این کارخانه تجلی پیدا کرده است.

تعداد مشاهده خبر15 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal