280 هزار هکتار مبارزه با آفت ملخ صحرایی در استان های جنوبی کشور انجام شد
1398/02/30

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: عملیات مبارزه با ملخ صحرایی در بیش از 280 هزار هکتار از اراضی مرتعی استان‌های جنوبی کشور انجام شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاروزی استان قزوین، دکتر محمدرضا درگاهی در دیدار با رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین افزود: با توجه به حرکت دسته‌جات زیاد ملخ صحرایی از مناطق کشورهای حاشیه خلیج فارس تاکنون 148 بار ریزش را به کشور داشتیم که هشت استان را درگیر مبارزه با ملخ صحرایی کرده است.

وی اظهار داشت: اگر 6 استان جنوبی کشور واقعا پای کار نبودند و عملیات مبارزه با جدیت انجام نمی‌گرفت قطعا نفوذ و حرکت ملخ‌ها به سایر استان‌ها گسترش می‌یافت.

درگاهی اضافه کرد: همکاری و مشارکت شرکت خدمات هواپیمایی و همچنین همکاران جهادکشاورزی جلوی خطر بسیار بزرگی که استان‌های جنوبی کشور را تهدید می‌کرد، را گرفت.

این مقام مسئول یادآور شد: ملخ صحرایی به عنوان آفت خطرناک در دنیا شناخته شده، به طوری‌که امنیت غذایی را مورد تهدید قرار می‌دهد.

درگاهی خاطرنشان کرد: با تلاش‌های شبانه‌روزی همه دست‌اندرکاران این حوزه و حمایت استانداران هیچ گونه خسارتی از این نوع آفت خطرناک در عرصه‌های زراعی و باغی کشور گزارش نشده است.

وی به کشاورزان توصیه کرد: در صورت مشاهده این آفت مراتب را به نزدیک‌ترین مرکز جهاد کشاورزی و یا مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مربوطه اطلاع‌رسانی کنند.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور همچنین از در دست تهیه بودن طرح جامع قرنطینه کشور خبر داد و گفت: با اجرای این طرح مراکز و مبادی قرنطینه کشور تحت کنترل قرار خواهند گرفت.

در این دیدار،‌ رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین نیز گفت: از اول اسفند سال گذشته تاکنون؛عملیات مبارزه با آفت ملخ در سطح 6 هزار هکتار از مزارع کشاورزی این استان اجرا شده است.

مهندس فاطمه خمسه افزود: کل اراضی پیش بینی شده برای مبارزه با آفت ملخ 12 هزار هکتار است که شش هزار هکتار انجام شده و شش هزار هکتار دیگر نیز در حال مبارزه است .

وی اظهار داشت: مبارزه با آفت ملخ به عنوان یک آفت عمومی با تلاش کارشناسان و همکاران جهاد کشاورزی در حال انجام است که اگر این مبارزه بصورت جدی و در زمان مناسب انجام نشود مشکلات بسیاری را برای بخش کشاورزی استان ایجاد خواهد کرد.

تعداد مشاهده خبر65 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal