در‌آمد یک میلیون‌ تومانی تولید کرم ابریشم برای بهره‌برداران استان همدان
معاون مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: هر جعبه تخم نوغان برای بهره‌بردار در یک دوره 45 روزه یک میلیون تومان در‌آمد ایجاد می‌کند.
1398/02/30

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان همدان،‌ علی‌اصغر خرازی اظهار داشت: با تجربه موفقی که سا‌ل‌های قبل در پرورش کرم ابریشم داشتیم، امسال هم این طرح را در استان با توزیع 400 جعبه تخم نوغان یارانه‌ای اجرایی کردیم و این جعبه‌ها بین 22 نفربهره‌بردار توزیع شد.

وی با بیان این که هر جعبه حاوی 27 هزار تخم نوغان است و در شرایط مناسب هم هر جعبه بین 20 تا 30 کیلو‌گرم پلیه خیس ابریشم تولید می‌کند، افزود: سال قبل 100 جعبه نوغان در استان توزیع شد که امسال تعداد 2 برابر شده است.

معاون مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: کرم ابرشیم در از لاوری تا بلوغ بین 600 تا 800 کیلو‌گرم مصرف برگ جوان و قدیمی درخت توت دارد. و هر جعبه هم تخم نوغان هم برای نگهداری در فضای حدود 25 متر نیاز دارد. که پیله خشک تولید شده آن به صورت تضمینی هر کیلو 150 هزار‌تومان خریداری و برای تولید ابریشم به شمال کشور ارسال می‌شود.

خرازی اظهار داشت: پراکندگی توزیع جعبه‌های نوغان در کل استان به خصوص شهر‌ستان‌های مستعد پرورش مانند بهار و کبودر‌آهنگ است که در‌آمد مناسبی هم برای بانوان روستایی ایجاد می‌کند و می‌توانند جعبه‌های نوغان را بر روی هم قرار دهند تا فضای کمتری بگیرد. برای آنکه پرورش تخم نوغان در استان موفقیت آمیز باشد 200 نفر هم آموزش‌های لازم فرا‌گرفتند.

معاون مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: امسال پیش‌بینی برداشت یک تن پلیه خشک را از تخم نوغان‌های توزیع شده داریم. پیله‌ها هم با همکاری مرکز نوغان‌داری کشور تهیه شده است و هر بهر‌ه‌بردار برای هر جعبه هم باید 7 هزار و 500 تومان بپردازد.

تعداد مشاهده خبر29 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal