آبیاری نواری مورد استقبال کشاورزان میاندوآب قرار گرفته است/ پیش بینی اجرای آبیاری نواری در یکهزار و 500 هکتار ازاراضی زراعی این شهرستان
مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب با اشاره به اینکه اجرای طرح آبیاری نواری یا تی تیب سه سال گذشته به صورت الگویی در مزارع کشاورزی این شهرستان آغاز شد، گفت: این شیوه آبیاری در حال حاضر از سوی کشاورزان مورد استقبال قرار گرفته است.
1398/02/26

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، علی دیانتی در حاشیه بازدید از مزارع پیاز میاندوآب افزود: تاکنون طرح آبیاری نواری در یکهزار هکتار از مزارع کشت بهاره این شهرستان اجرا شده و در یکهزار و 500 هکتار از مزارع نیز طی سال جاری اجرا می شود.

وی با تاکید بر برنامه‌ریزی برای تغییر روش آبیاری (از سنتی به نواری) در راستای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی و کمک به احیای دریاچه ارومیه، اظهار کرد: این طرح برای محصولاتی که نیاز آبی بالایی دارد و به صورت ردیفی کشت می شود، بسیار مناسب است و موجب کاهش 50 درصدی مصرف آب می شود.

دیانتی افزود: کاهش هزینه‌های تولید، جلوگیری از رشد علف‌های هرز، کاهش آفت‌ها، افزایش تولید، کاهش استفاده از نهاده‌ها مانند مصرف سموم و کود شیمیایی، حذف مرحله ماسه‌پاشی در مزارع پیاز، اجرای آسان و افزایش درآمد اقتصادی بهره‌برداران را از جمله مزیت‌های آبیاری نواری عنوان کرد.

دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است ظرف مدت 10 سال به تراز اکولوژیک خود برسد و یکی از مهمترین مصوبه های این ستاد کاهش 40 درصدی مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز این دریاچه است.

تعداد مشاهده خبر1 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal