کارگاه آموزشی کشت نشائی مکانیزه گوجه فرنگی در شهرستان میاندوآب برگزار شد/کشت نشایی محصولات زراعی در سطح 280 هکتار از اراضی استان
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در کارگاه آموزشی کشت نشانی مکانیزه گوجه فرنگی که برای اولین بار در شهرستان میاندوآب برگزار شد، از کشت نشایی محصولات زراعی در سطح 280 هکتار از اراضی استان در سال زراعی جاری خبر داد.
1398/02/26

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، علی عیدی مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان در این کارگاه آموزشی که با حضور مدیران شهرستانی و مددکاران ترویجی و کشاورزان پیشرو این شهرستان در محل روستای مشیرآباد از توابع مرکز جهاد کشاورزی زرینه رود جنوبی برگزار شد، اظهار کرد : امروزه در دنیا به منظور بالا بردن ضریب بهره وری مصرف آب در بخش کشاورزی اکثر محصولات زراعی بصورت نشائی کشت می شوند.

 عیدی اضافه کرد: در این روش کشت، چون نشاءها در گلخانه و یا محیط بسته تهیه می شوند، از خسارت عوامل غیرمترقبه و آفات در امان می مانند. کنترل بیماریها به سهولت انجام می پذیرد. همچنین مزارع گوجه فرنگی که به روش نشائی کشت می شوند عاری از علف های هرز مخصوصا علف هرز خطرناک سس خواهند بود.

وی یکنواختی رشد نشایی مزرعه، کاهش مصرف نهاده های کشاورزی ازجمله بذر، سموم نباتی،... و کاهش هزینه های کارگری بویژه در عملیات وجین را از سایر مزایای این روش کشت برشمرد.

 عیدی تصریح کرد: امسال در سطح استان محصولاتی با نیاز آبی بالا شامل 150 هکتار چغندرقند و 130  هکتار ذرت، پیاز، کلم، کدو، هندوانه، خربزه و سبزی و صیفی جات به صورت نشائی و مکانیزه و ترجیحاً با استفاده از نوار آبیاری تی تیپ کشت شده اند. 

وی افزود: کشت چغندرقند بصورت نشائی در مقایسه با کشت  بصورت مستقیم، 30 تا 40 درصد مصرف آب را کاهش می دهد. باید در راستای اجرای برنامه های ستاد احیاء دریاچه ارومیه و مصرف بهینه آب، نسبت به ترویج کشت نشائی محصولات آب بر و جلب مشارکت کشاورزان منطقه در این زمینه اقدام کنیم .  

عیدی، با تاکید بر توسعه سیستم های نوین آبیاری به ویژه نوار آبیاری تی تیپ، اذعان کرد: کشاورزانی که دارای پروانه بهره برداری یا حق آبه هستند، می توانند جهت دریافت نوار آبیاری تی تیپ به سازمان جهاد کشاورزی مراجعه نمایند.

لازم به ذکر است که مشخصات دستگاه نشاء کار در سایت مکانیزاسیون کشور ثبت شده و کشاورزان می توانند جهت خرید دستگاه، یارانه و تسهیلات بانکی دریافت نمایند.

در ادامه این کارگاه آموزشی شرکت کنندگان از نزدیک با نحوه کار و تنظیم دستگاه نشاء کار آشنا و یک مزرعه به صورت الگویی در روستای مذکور با دستگاه نشاء کار کشت شد.

تعداد مشاهده خبر3 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal