اختصاص 162 میلیارد تومان اعتبار برای تامین خسارات سیل به کشاورزان استان آذربایجان شرقی
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: یکی از سیاست‌های اولویت دار وزارت جهادکشاورزی صرفه جویی در آب، اصلاح الگوی کشت و کشت محصولات آببر در گلخانه است.
1398/02/25

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، مهندس اکبر فتحی در جلسه دبیران هیات‌های اجرایی خانه کشاورز استان و شهرستان‌ها که در اتاق جلسه سازمان برگزار شد، ضمن بیان این مطلب افزود: با افزایش تولید باید جوابگوی نیاز مصرفی جامعه باشیم و برای محقق شدن این امر، ترغیب کشاورزان برای کشت‌های گلخانه‌ای و بهره‌مندی از تسهیلات ویژه این بخش یکی از تمهیدات وزارت جهادکشاورزی در این خصوص است.

وی با اشاره به این که آب یکی از عوامل تولید است، گفت: اگر بخواهیم کشاورزی را از حالت سنتی خارج کنیم و به کشاورزی صنعتی و علمی روی آوریم باید الزاماتی را نیز رعایت کنیم، باید نسبت به پتانسیل آبی هر شهرستان با اعلام منابع آبی توسط اداره آب، نسبت تولید محصولات را با میزان منابع آبی و سیاستهای اتخاذ شده تطبیق دهیم.

فتحی ادامه داد: یکی دیگر از اولویت‌های سال 98 توزیع بذر اصلاح شده گندم جهت افزایش تولید این محصول است، افزایش سطح زیرکشت کلزا و ارتقای آن به یک میلیون هکتار در سطح کشور و جایگزین کردن کنجاله کلزا به جای کنجاله سویا به عنوان یکی از نهاده‌های اصلی دام از اولویت‌های بعدی وزارتخانه و سازمان جهادکشاورزی استان می‌باشد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گفت: اگر 20درصد از اراضی سطح زیرکشت گندم را به کشت کلزا اختصاص دهیم با کاهش تولید گندم مواجه نخواهیم شد بلکه می توانیم به اهداف تعیین شده کشت کلزا دست یابیم.

وی ادامه داد: در مورد گندم خدای متعال را شاکریم که با نزولات جوی ما را از نعمت خود بهره مند نمود، ان شاءا... با مراقبت از آفات سن و زنگ زرد گندم و تغذیه مناسب به تولید بیشتر دست خواهیم یافت دغدغه اصلی ما قاچاق گندم به کشورهای همسایه است و این در حالتی است که صادرات گندم ممنوع اعلام شده است.

وی در رابطه با اصلاح و سرشاخه کاری باغات نیز اظهار کرد: خوشبختانه برای اصلاح و سرشاخه کاری باغات موجود از سال 97 و سالجاری اعتبارات خوبی در نظر گرفته شده است، هم منابع دولتی و هم تسهیلات بانکی پیش بینی شده است.

مهندس فتحی با اشاره به اینکه سالانه 14 میلیون تن انواع نهاده های دامی با ارز 4200 تومانی وارد کشور می شود گفت: تا زمانی که اتحادیه ها ، تعاونی ها و نهادهای قوی شکل نگرفته اند روستائیان با قطعات کوچک اراضی نمی توانند از خدمات توزیع نهاده های دامی سازمان تعاون روستائی استان استفاده نمایند و این مهم با تشکیل تعاونیها با حضور هیئت مدیره های متخصص و مدیر عینیت خواهد یافت.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه برای تامین خسارات سیل به کشاورزان و بهره برداران استان آذربایجان شرقی اعتبار تسهیلاتی بالغ بر 162 میلیارد و 200 میلیون تومان با بهره کم اختصاص یافته است ادامه داد: خسارت سرمازدگی باغات طبق برآورد اولیه 1220 میلیارد تومان می باشد که گزارش آن به مسئولین امر ارسال شده است.

مهندس فتحی در رابطه با موضوع قطع درختان نیز گفت: کشاورزانی که درختان صنوبر را برای استفاده از چوب کاشته اند و زراعت چوب انجام می دهند یا اصلاح باغات را عملیاتی می کنند به هیچ وجه جزو افراد سودجو و متخلف به حساب نمی آیند و باید از حقوق قانونی خود دفاع نمایند.

وی در بخش پایانی سخنان خود تاکید کرد: جلوگیری از صادرات محصولات کشاورزی سیاست درستی نیست و نباید با سیاستگذاریهای نادرست خسارتهای جبران ناپذیری به کشاورزان وارد شود.

تعداد مشاهده خبر118 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal