آغاز بررسی توسعه روش‌های پایدار استفاده از منابع آب برای تولید آبزیان توام با سایر فعالیت‌های اقتصادی
مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: بررسی توسعه روشهای پایدار جهت استفاده از منابع آب برای تولید آبزیان توام با سایر فعالیت های اقتصادی برای ارتقای ظرفیت های تولید محصولات شیلاتی در استان آذربایجان شرقی آغاز شد.
1398/02/25

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، مهندس قاسم جعفروند ضمن بیان این مطلب افزود: با توجه به محدودیت منابع آبی و شرایط جغرافیایی استان آذربایجان شرقی، برنامه ریزی برای شناسایی و بهره برداری بهینه از سایر منابع آبی نامتعارف در جهت توسعه و سرمایه گذاری در بخش امور شیلات و آبزیان در دستور کار مناطق مختلف در سال رونق تولید قرار گرفت.

وی گفت: در راستای سیاست کاهش فشار به منابع آبی زیرزمینی و سطحی و تلاش برای دستیابی به منابع جدید آبهای نامتعارف واحدهای تولیدی کشاورزی و صنعتی با دیدگاه توسعه پایدار و استفاده از این آب ها با انجام تغییراتی در الگوهای تولید، متناسب با ویژگیهای جغرافیایی منطقه دریچه جدیدی برای سرعت بخشیدن به تولیدات آبزیان استان خواهد گشود.

مهندس جعفروند در مقابل این سوال که منظور از این منابع آبی چیست و چرا مورد توجه قرار گرفته است؟ اظهار نمود: در حال حاضر در برخی از واحدهای بزرگ کشاورزی و صنعتی حجم قابل توجهی از منابع آبی از دسترس خارج می شود که می تواند برای پرورش و تولید ماهی و سایر آبزیان توام با تولیدات آن واحدها بکار گرفته شود بدون اینکه در سیستم تولید یکدیگر خللی بوجود آید.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان ادامه داد: با این کار یک هم افزایی قابل توجهی را در تولید در این برهه زمانی و صرفه جویی و استفاده بهینه از منابع آبی بعنوان یکی از حیاتی ترین منابع خدادادی را شاهد خواهیم بود.

وی گفت: بررسی گسترده ای برای شناسایی واحد های مستعد در سال رونق تولید آغاز کرده ایم و چنانچه زمینه پرورش اقتصادی در برخی مناطق مستعد فراهم شود و تولید آبزیان در آنها انجام گیرد صدها تن محصولات شیلاتی به تولید کنونی اضافه شده و روانه بازار مصرف خواهد شد.

جعفروند اضافه کرد: نمونه های از این منابع آبی نامتعارف و مستعد پرورش آبزیان را می توان در بعضی از آبهای ورودی یا خروجی نیرو گاه های حرارتی، کانالهای آبی مجتمع های زراعی، باغی و دامپروری، کانالهای آبی مخازن صنایع تولیدی آببر و استخرها و مخازن تامین کننده آب فضاهای سبز در استان شناسایی و بکار گرفت.

تعداد مشاهده خبر104 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal