پیش‌بینی برداشت 29 هزار تن پسته از باغات شهرستان رفسنجان
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان گفت: در سال جاری 600 میلیارد تومان خسارت به محصول پسته وارد شد و پیش‌بینی می‌شود 29 هزارتن پسته از باغات شهرستان برداشت شود.
1398/02/25

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، رضایی افزود: فروردین ماه زمان خیلی مهمی برای محصول پسته است و محصول سال آینده هم به همین ماه بستگی دارد و سال گذشته گرمای فروردین موجب شد تا ارقام کله قوچی و فندقی جوانه گل تولید نکنند.

وی بیان داشت: امسال نوسانات دما، بارندگی تلقیحی و طوفان با سرعت 70 کیلومتر داشتیم که موجب شد 6 هزارتن پسته خسارت ببیند .

مدیر جهادکشاورزی شهرستان رفسنجان با اشاره به این که پیش‌بینی می‌شد 35 هزارتن پسته داشته باشیم، ادامه داد: با این میزان خسارت، پیش بینی می‌شود 29 هزار تن پسته برداشت شود که 10 برابر سال گذشته است.

وی با اشاره به اینکه امسال درختان دو هفته دیرتر از سال گذشته سبز شدند، افزود: بنابراین برداشت محصول هم دیرتر انجام می‌گیرد.

رضایی خاطرنشان کرد: سال گذشته برای ما سال استثنایی در کشاورزی بود و نباید با امسال مقایسه کنیم اما امسال 45 درصد سال 96 پسته داریم.

وی ضعیف‌ترین ارقام را کله قوچی و فندقی عنوان کرد و ایده‌آل‌ترین ارقام امسال را اکبری و چروک نام برد و گفت: رقم احمدآقایی وضعیت متوسطی دارد .

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان تصریح کرد: در کل استان اولین گل دهی در منطقه نوق بوده و سپس کشکوئیه و حومه غربی، حومه شرقی و کبوترخان در مراحل بعدی هستند.

وی یادآور شد: چون گلدهی در کبوترخان دیرتر انجام می‌شود اتفاقات نیمه اول فروردین روی گل دهی محصول این منطقه خسارتی نداشت و کبوترخان کمترین و حومه بیشترین آسیب را با توجه به 30 هزار هکتار سطح زیر کشت را دارد .

رضایی همچنین اضافه کرد: رقم اکبری در حومه غربی و کشکوئیه و رقم احمدآقایی در رفسنجان و نوق وضعیت خیلی خوبی دارند.

وی به خسارات یاد شده برای دیگر محصولات شهرستان اشاره و بیان کرد: 80 میلیارد تومان به محصولات سردسیری از جمله بادام، زردآلو و گردو خسارات وارد کرد .

رضایی افزود: تقویت بنیه درختان با کوددهی و محلول پاشی و سایر مراقبت ها اهمیت زیادی دارد .

وی با بیان این که در گذشته یک سال در میان محصول داشتیم و الان سه، چهار سال یک بار سال پسته است، توضیح داد: الان تغذیه درختان به دلیل هزینه‌های بالا به درستی انجام نمی‌شود و حداقل هزینه در هر هکتار 10 میلیون تومان است وکشاورزی که خیلی خوب هزینه می‌کند 20 میلیون تومان مخارج هر هکتار باغ است .

رضایی تأکید کرد: اگر پسته نباشد تمام مشاغل حتی صنعت تحت تأثیر قرار می گیرد 29 هزار تن پسته‌ای که پیش‌بینی کردیم سه هزار میلیارد تومان به چرخه اقتصادی شهرستان وارد می‌کند‌ .

رضایی افزود: در شهرستان رفسنجان 36 هزار بهره بردار پسته داریم و وظیفه داریم برای آن ها کاری انجام دهیم که محصول سرپا بماند و بر همین اساس جلسات توجیهی و آموزشی بطور مستمر و در ایام هفته برگزار می‌گردد.

وی در ادامه اظهار کرد: تحریم‌ها برای ما فرصت بوده اکثر کودهایی که از خارج وارد می‌شد الان در استان تولید می‌شود و کیفیتشان نیز خوب است.

تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal