تجهیز بیش از 10 هزار و 600 هکتار از اراضی و باغات شهرستان سیرجان به سیستم‌های نوین آبیاری
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیرجان گفت: بر اساس سیاست اصلی این شهرستان در جهت صرفه جویی در مصرف آب اجرای طرح های آبیاری تحت فشار می باشد، به طوریکه تاکنون سطحی بیش از 10678 هکتار از باغات و مزارع به این سیستم ها مجهز شده است.
1398/02/25

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان کرمان، محمودآبادی افزود: این سطح شامل 3868.78 هکتار آبیاری قطره ای رو سطحی، 3770.5 هکتار آبیاری قطره ای زیرسطحی،50 هکتار آبیاری قطره ای ثقلی، 2054 هکتار آبیاری بابلر،764 هکتار آبیاری بارانی، 115 هکتار آبیاری تیپ گندم و 65.5 هکتار آبیاری تیپ زعفران می باشد.

وی خاطرنشان کرد: از نظر سطح اجرای طرح های آبیاری قطره ای زیرسطحی شهرستان سیرجان مقام اول کشوری را داراست بطوریکه کارشناسان و باغداران بسیاری از استانهای پسته خیز از طرح های اجراء شده این شهرستان بازدید و الگو برداری نموده اند .

این مسوول اذعان داشت: در سال جاری نیز تا کنون 106.8 هکتار اراضی به سیستم های آبیاری نوین مجهز شده اند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیرجان گفت: موفقیت در اجرای پروژه های آبیاری تحت فشار مستلزم انجام مطالعات دقیق شرایط آب و خاک به منظور تصمیم گیری جهت اجراء یا عدم اجرای سیستم، طراحی دقیق سیستم، جنس مناسب لوله و اتصالات، اجرای صحیح سیستم توسط شرکتهای مجری و اعمال مدیریت بهینه از سوی باغدار می باشد به گونه ای که ایجاد کوچکترین اشکالی در موارد فوق ایرادات اساسی به سیستم وارد خواهد نمود می باشد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: بالا بودن EC آب آبیاری و افزایش مستمر آن بعنوان عامل محدود کننده در بسیاری از مناطق از جمله: پوزه خون- کفه مر و حوزه زیدآباد است و همچنین خرده مالکی برخی از موتورپمپ ها و متفاوت بودن میزان سهام آب باغداران که طراحی سیستم وشیفت بندی را مشکل ساز میکند.

محمودآبادی افزود: پراکندگی قطعات و فاصله طولانی تاسیسات برق تا باغات که باعث بالا رفتن هزینه اجراء در واحد سطح می شود و گرانی لوله و اتصالات، افزایش ناگهانی و خارج از عرف تجهیز برق ایستگاه پمپاژ در سه سال اخیر توسط اداره برق از دیگر مشکلات اجرا این سیستم ها می باشد.

وی اظهار داشت: از ابتدای سال 1397 تاکنون سطحی معادل 89/568 هکتار سیستم آبیاری تحت فشار قطره ای در مناطق تابعه شهرستان اجراء و تحویل موقت گردیده است.

تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal