41 هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین به کشت گلرنگ اختصاص یافت
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: برای اولین بار در استان و با هدف صرفه جویی در مصرف آب؛ در سال زراعی جاری 41 هکتار از اراضی کشاورزی به زیر کشت گلرنگ رفته است.
1398/02/25
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط  عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، تورج بنیادی با اعلام این خبر افزود: از این میزان اراضی کشاورزی تا کنون 10 هکتار به صورت کشت انتظاری در اسفند ماه سال گذشته در اراضی کشاورزی استان کشت شده که در حال حاضر از وضعیت سبز مطلوبی برخوردار می باشد.

وی اظهار داشت: همچنین 30 هکتار از مزارع کشاورزی به صورت کشت بهاره به زیر کشت محصول گلرنگ  خواهد رفت .

بنیادی اضافه کرد: همچنین از این میزان اراضی کشاورزی اختصاص یافته به کشت گلرنگ، یک هکتار برای تولید بذر به صورت کشت پاییزه در شهرستان آبیک از توابع این استان با هدف تولید بذر کشت شد.

به گفته ی این مقام مسئول؛ پیش‌بینی می‌شود؛ از 41 هکتار سطح زیر کشت،  حدود 40 تن گلرنگ برداشت شود.

وی رقم کشت شده گلرنگ در اراضی کشاورزی استان را ؛ محلی اصفهان ذکر کرد .

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در ادامه به مزایای کشت گلرنگ در مزارع کشاورزی استان اشاره کرد و گفت: حاصلخیز شدن خاک‌های زراعی پس از برداشت محصول، خرید تضمینی توسط دولت، چند منظوره بودن مصارف گیاه گلرنگ، هزینه‌های پایین تولید ، نیاز آبی کم و مقاومت به تنش‌های محیطی و خشکی  از مهمترین مزایای کشت این محصول است .

بنیادی افزود: دانه گلرنگ دارای 25 تا 45 درصد روغن ، 12 تا 24 درصد پروتئین، 35 الی 60 درصد پوسته و کنجاله و حدود 23 درصد پروتئین موجود در کنجاله و 35 درصد فیبر است که به عنوان مکمل پروتئینی در صنایع دامپروری برای تغذیه دام و طیور مورد استفاده قرار می‌گیرد .

وی یادآور شد: گل گیاه گلرنگ هم در صنایع دارو سازی و رنگرزی کاربرد دارد.

تعداد مشاهده خبر5 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal