عملیات ردیابی ملخ صحرایی در سطح 250 هزار هکتار از مراتع استان انجام شد
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان از اجرای عملیات ردیابی ملخ صحرایی در سطح 250 هزار هکتار از مراتع استان خبر داد.
1398/02/23

به گزارش پایگاه اطلاع‌‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، طاهری افزود: عملیات ردیابی ملخ صحرایی در سطح 250 هزار هکتار مراتع استان توسط اکیپ‌های دیدبانی و شبکه های مراقبت و پیش آگاهی با 45 اکیپ دیدبان انجام شد.

وی افزود:‌ مناطق ارزوئیه که مناطق همجوار حاجی‌آباد بندرعباس بوده و شهرستان ریگان در بخش‌های تک سیف‌الدین و تک فرهاد مناطق همجوار رودبار و بزمان سیستان و بلوچستان در اردیبهشت ماه 98 به ملخ صحرایی آلوده شدند.

این مسوول خاطرنشان کرد: به این جهت با تدارک امکانات شامل خرید سم، سمپاش و سایر امکانات عملیات مبارزه و کنترل ملخ صحرایی تاکنون در سطح 3500 هکتار مبارزه با این آفت انجام شده است.

طاهری اذعان داشت: از نیمه‌های بهمن ماه، ملخ های صحرایی که منشا آنها کشورهای آفریقایی بوده پس از ورود به فاز مهاجر به کشورهای حاشیه خلیج فارس عربستان، عمان، یمن و امارات هجوم می آورندو به دلیل بارندگیهای زیاد و رطوبت خاک، عدم مبارزه به موقع، از طریق خلیج فارس به استانهای جنوبی کشور خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان و سیستان و بلوچستان ریزش می نمایند.

وی گفت: با توجه به اینکه از سال 1342 تا کنون هجوم ملخ به کشور با حجم وسیع بی سابقه بوده است، بطوریکه از بهمن ماه 1397 تا این تاریخ 96 دسته ملخ با دسته های 50 تا 200 میلیونی به کشور ریزش نموده اند و بدلیل تراکم بالای آفت به استانهای جنوبی و عدم وجود امکانات لازم و بارندگیهای اسفند ماه، امکان مبارزه مطلوب در این استانها فراهم نبوده و موجب آلودگی این مناطق گردیده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان خاطرنشان کرد: با تشکیل 10 جلسه در فرمانداریهای ریگان، بم، فهرج، ارزوئیه، سیرجان و کرمان به منظور تشکیل ستاد بحران و برنامه ریزی جهت استفاده از کلیه امکانات شهرستانها در امر مبارزه با ملخ صحرایی انجام شد و همچنین رئیس سازمان از مناطق آلوده شهرستان ارزوئیه و ریگان بازدید و بر عملیات کنترلی نظارت کردند.

وی با بیان این که جهت افزایش دانش کشاورزان و کارشناسان جهت ردیابی آفت کارگاه های آموزشی در شهرستان‌های همجوار مناطق آلوده، جلسه توجیهی با حضور معاون سازمان حفظ نباتات کشور در خصوص اهمیت مبارزه با ملخ و تحلیل وضعیت ملخ در کشور برگزار شد، ادامه داد: با خرید 3 دستگاه سمپاش میکرونر پشت وانتی جهت کنترل ملخ که هر کدام توانایی سمپاشی روزانه حدود 200 هکتار از مراتع را دارد و خرید 6 دستگاه سمپاش توربینی که هرکدام توانایی سمپاشی 40 هکتار در روز را دارند و خرید 1500 لیتر سم دلتا مترین و مالاتیون به ارزش 800 میلیون ریال به مبارزه با آفت ملخ صحرایی پرداخته شد.

وی همچنین اظهار داشت: شهرستان ریگان به 11 دستگاه سمپاش مدرن، 2 دستگاه سمپاش میکرونر، 5 دستگاه سمپاش 200 لیتری فرغونی، 3 دستگاه سمپاش توربینی و یکدستگاه سمپاش 2000 لیتری کششی مجهز شده و عملیات مبارزه با ملخ در روستاهای تک سیف‌الدین و تک فرهاد شهرستان ریگان با استفاده از 5 دستگاه خودرو وانت و 4 دستگاه تراکتور و 2 دستگاه تانکر آب 18000 لیتری پشتیبانی شد.

طاهری در پایان خاطرنشان کرد: اختصاص مبلغ 3030 میلیون ریال از طرف استانداری کرمان جهت مبارزه با ملخ، 5000 میلیون ریال اعتبار از سازمان حفظ نباتات جهت کنترل ملخ، 1860 میلیون ریال جهت خرید سمپاش، 3140 میلیون ریال جهت خرید سم و سایر هزینه‌های مرتبط جهت مبارزه با این آفت تخصیص یافت.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان بیان داشت: با اعزام خلبان از سوی شرکت هواپیمایی خدمات ویژه به شهرستان ریگان به منظور تعیین مناطق مناسب جهت ساخت باند هواپیمای سمپاش در صورت لزوم و استقرار کادر مدیریتی شامل معاون تولیدات گیاهی، مدیر حفظ نباتات و مدیر بازرسی سازمان به مدت 5 روز در شهرستان ریگان عملیات مبارزه با این آفت ساماندهی شد.

تعداد مشاهده خبر1 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal