مجتمع گلخانه‌ای امزاجرد در سطح کشور نمونه است
مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان گفت: مجتمع گلخانه‌ای امزاجرد همدان نه تنها در استان بلکه در سطح کشور موفق بوده و می تواند برای مناطقی همچون جورقان الگو شود چرا که آنجا زمین های خوبی داشته و از لحاظ زیرساختی موقعیت خوبی دارد.
1398/02/23

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان همدان،‌ حجت اله شهبازی در کارگروه امور اقتصادی و تولیدی بخش کشاورزی شهرستان همدان، اظهار کرد: یکی از اولویت های اصلی استان توسعه گلخانه ها بود که با دستور استاندار و مطرح کردن آن در کارگروه های استانی، فرمانداران نیز ورود پیدا کردند.

وی افزود: در سطح استان همدان 111 هکتار گلخانه وجود دارد که از این تعداد، 35.3 هکتار معادل 32 درصد از گلخانه های استان در شهرستان همدان هستند که نشان دهنده جایگاه ویژه همدان در بحث گلخانه ها است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان ادامه داد: در 35.3 هکتار گلخانه شهرستان همدان برای 385 نفر اشتغال مستقیم ایجاد شده که این هکتار در فضای باز برای 12 نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد می کرد.

وی عنوان کرد: بیش از 12 هزار تن محصولات سبزی و صیفی در مساحت گلخانه ای همدان تولید شده که اگر می خواستیم این تولید را در فضای باز داشته باشیم باید 382 هکتار زمین برای این میزان، اختصاص می یافت.

شهبازی به سایر فواید کشت های گلخانه ای اشاره و تأکید کرد: در 35 هکتار گلخانه همدان، صرفه جویی آب به میزان 5 میلیون و 748 هزار مترمکعب صورت گرفته که معادل یک سال صرفه جوبی در مصرف آب به صورت آزاد است.

وی بیان کرد: برای توسعه شهرستان همدان در سه سال گذشته 3.1 هکتار توسعه گلخانه صورت گرفته که در سال 95 حدود 1.3، در 96 حدود یک هکتار و در 97 هشت هزار متر به ثبت رسیده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: از سوی وزیر جهادکشاورزی 80 هکتار توسعه گلخانه ابلاغی داشتیم که برای شهرستان همدان سالانه 12 هکتار در سه سال آینده یعنی 36 هکتار باید انجام پذیرد.

وی افزود: درخواست داریم که جلسه ستاد گلخانه های شهرستان به صورت مستمر برگزار شده و در جلسات موردی پرونده ها مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته و مشکلات گلخانه برطرف شود.

شهبازی درباره تسهیلات بانکی به گلخانه داران گفت: شرایط بی سابقه ای برای ساخت گلخانه در مناطق محروم و کم برخوردار درنظر گرفته شده به طوریکه در مناطق غیرمحروم با 9 درصد و مناطق محروم با 7 درصد تسهیلات پرداخت و دوره بازپرداخت نیز 5 سال درنظرگرفته شده که موقعیت خوبی است.

وی با بیان اینکه مشکلات گلخانه داران را موردی پیگیری و حل می کنیم، ادامه داد: گلخانه های کوچک و مقیاس زیر 300 متر در سطح شهر و روستا اصلا نیاز به هیچ گونه استعلامی ندارد و مجوز نیز از جهادکشاورزی شهرستان صادر می شود و در کمترین پروسه اداری می تواند مشغول به کار شود.

شهبازی تصریح کرد: قبلا برای گلخانه های زیر 4 هزار متر را محدودیتی داشتیم که خوشبختانه برطرف شدند و گلخانه های زیر 4 هزار متر در صورتی که به زیرساخت ها نزدیک و تأمین هزینه زیادی نیاز نداشته باشند، مجوز صادر می کنیم.

وی با بیان اینکه تعهدی که برای شهرستان ها درنظر گرفته شده، کف انتظارات استاندار است، عنوان کرد: شهرستان همدان با ظرفیتی که دارد می تواند بیش از اندازه تعهد شده، گلخانه ایجاد کند.

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal