واحد پرورش کروکودیل ملایر آماده بهره‌برداری است
مسئول شیلات جهاد کشاورزی ملایر گفت: واحد پرورش کروکودیل این شهرستان با ظرفیت 600 سر آماده بهره‌برداری است و پس از ماه مبارک رمضان راه‌اندازی می شود.
1398/02/21

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان همدان، مسعود نوروزی با بیان این که در حال حاضر 50 سر کروکودیل در این واحد وجود دارد، افزود: این واحد پس از قشم دومین واحد پرورش کروکودیل در ایران است و تاکنون 20 میلیارد ریال اعتبار برای آن هزینه شده است و در مرحله توسعه ای است.

وی اظهار داشت: مجموعه یک هزار تنی پرورش ماهی خاویار برای نخستین بار در استان همدان در اراضی سد کلان احداث می شود.

نوروزی ادامه داد: به دنبال کسب موافقت اصولی از اداره منابع طبیعی و امور منابع آب شهرستان هستیم تا هر چه سریعتر مجوز این مجموعه را برای اخذ زمین و آب گرفته شود.
وی افزود: طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار است یک سایت پرورش ماهی خاویار زیر سد کلان ملایر احداث و قطعه های 50 و 100 تنی به متقاضیان و دانش آموختگان رشته شیلات واگذار شود.
مسئول شیلات جهاد کشاورزی ملایر بیان کرد: در صورت بهره برداری از این مجموعه یک هزار تنی، میزان تولید سالانه ماهی در این شهرستان به یک هزار و 560 می رسد و در رتبه نخست استان قرار می گیریم.
نوروزی با بیان اینکه ماهی مورد نیاز این مجموعه از شمال تهیه می شود گفت: تولید ماهی خاویار موجب رونق اقتصادی این شهرستان می شود و با درآمد نفت برابری می کند.
وی احداث نخستین کارخانه تولید خوراک ماهی در همدان و استان های همجوار را یکی دیگر از ظرفیت های شیلات ملایر عنوان و بیان کرد: روزانه این کارخانه قادر به تولید چهار هزار تن خوراک ماهی است.
این مسوول همچنین به اخذ مجوز تولید و تکثیر پنج میلیون قطعه ای بچه ماهی قزل آلا در روستای «ازناو» اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 200 هزار قطعه بچه ماهی قزل آلا در این واحد تکثیر می شود.
مسئول شیلات اداره جهاد کشاورزی ملایر یادآور شد: این واحد با میزان تسهیلات یک میلیارد و 500 میلیون ریال در حال فعالیت است و تولیدات آن به استان های همجوار ارسال می شود.
نوروزی پرورش ماهی کپور در پنج آب بند این شهرستان همچون دریاچه پارک سیفیه، دریاچه کوثر، دریاچه مهر، سد انوج و سد سالوک را از دیگر اقدامات برشمرد و گفت: هم اکنون 6 استخر پرورش ماهی کپور در ملایر فعال است.
بنا به این گزارش، در حال حاضر 2 مرزعه پرورش سردآبی با ظرفیت 50 تن و 25 استخر پرورش ماهی قزل آلا در ملایر فعال است که سالانه در استخرهای سردآبی و گرم آبی این شهرستان 560 تن ماهی قزل آلا تولید می‌شود.
ملایر رتبه دوم استان همدان را در تولید ماهی دارد.

تعداد مشاهده خبر76 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal