دیدار رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی
رییس سازمان جهاد کشاورزی به همراه معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندارآذربایجان غربی با علی اکبر مهرفرد قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی در خصوص تبدیل این استان به هاب نهاده های دامی و محصولات کشاورزی دیدار و گفتگو کرد.
1398/02/21

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی در این دیدار گفت: با توجه به شرایط فعلی و تحریم‌های ظالمانه، دولت برای حمایت از تولید داخلی یارانه برای واردات نهاده های دامی پرداخت می‌کند.

مهرفرد افزود: با توجه به اینکه آذربایجان غربی مرز مشترک با سه کشور خارجی دارد و از شرایط ویژه ای برخوردار است و به عنوان دروازه اروپا مطرح بوده، قابلیت تبدیل شدن به هاب نهاده‌های دامی را دارد و از سرمایه‌گذاران در این زمینه استقبال می کنیم.

وی بیان کرد: برای دستیابی هرچه سریع‌تر به این موصوغ نیز  زیر ساخت های لازم را برای واردات  نهاده های مورد نیاز از کشور ترکیه را فراهم خواهیم کرد.

رضا حسینی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی نیز در این دیدار با اشاره به توافق های صورت گرفته با سرمایه گذاران ترکیه ای و ایرانیان مقیم  در سفر اخیر به این کشور گفت: این استان ظرفیت تبدیل به هاب نهاده های دامی کشور را داراست و می تواند از این ظرفیت در راستای اشتغالزایی و توسعه استان استفاده کند.

وی با اشاره به توافق ایجاد هاب نهاده های دامی شمالغرب کشور با مشارکت کشور ترکیه با سرمایه گذاری بیش از 5 میلیارد دلار، افزود: ارزش سرمایه گذاری در این بخش به حدی است که تنها از بابت تامین نهاده های دامی، بیش از هشت هزار شغل در آذربایجان غربی و شمال این استان ایجاد می شود.

حسینی بیان کرد: واردات نهاده ها ازطریق بندر ترابرزون ترکیه توسط شرکت سرمایه گذار داخلی در کمترین زمان ممکن جهت تامین نهاده های دامی کشور از طریق مرزهای استان توسط بخش خصوصی و بامشارکت بخش دولتی انجام خواهد گرفت که عایدات به صورت سرمایه گذاری مشترک در منطقه آزاد ماکو جهت ایجاد کارخانجات صنایع تبدیلی و تکمیلی و توسعه دامداریهای بزرگ مقیاس در استان انجام خواهد شد.

وی ارائه پیشنهاد راه اندازی مرکز لجستیک با همراهی ایران و ترکیه در آذربایجان غربی را یکی از مهمترین دستاوردهای سفر خود به کشور ترکیه برشمرد و اضافه کرد: در این راستا قرار شد که شرکت مشترک لجستیک و حمل و نقل تشکیل شود. این امر اقدام بزرگی است که در کنار ایجاد امنیت برای حوزه حمل و نقل استان، دروازه بازارهای دنیا را نیز به روی ما باز می کند.

حسینی با اشاره به نتایج سفرش به ترابزون به عنوان یکی از مراکز تجاری مهم شرق ترکیه ادامه داد: علاوه بر توافق با مسئولان و سرمایه گذاران این منطقه برای توسعه همکاری ها، قرار شد حمل دام زنده از این منطقه به آذربایجان غربی انجام شود .

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در این دیداربخش کشاورزی را ازبخش های اثرگذار اقتصادی آذربایجان غربی عنوان کرد و گفت : ارتقای بهره وری و توسعه کشت های با نیاز آبی کم در این بخش ضروری است و سرمایه گذاری های لازم با همراهی بخش خصوصی در این بخش تمهید شده است.

رسول جلیلی افزود: تبدیل این استان به هاب نهاده های دامی، محصولات کشاورزی، لجستیک منطقه و تامین نیاز گوشتی کشوراز جمله مهمترین برنامه ریزی های اقتصادی مدیریت ارشد استان و سازمان جهاد کشاورزی است.

وی تصریح کرد: آذربایجان غربی مزیت های زیادی در راستای توسعه تجارت خارجی دارد و می توان از این ظرفیت برای توسعه صادرات و واردات محصولات کشاورزی کشور ، مخصوصا توسعه پایدار بخش کشاورزی استان استفاده کرد.

تعداد مشاهده خبر21 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal