140 کارشناس در ردیابی و پایش عوامل خسارتزای گندم استان فعال هستند
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: در سال زراعی جاری 140 کارشناس در ردیابی و پایش عوامل خسارتزای گندم دراستان فعالیت دارند.
1398/02/15
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، درخشان با بیان این مطلب افزود: در حال حاضر 99 شبکه مراقبت با 140 کارشناس ردیابی و پایش عوامل خسارتزای گندم به ویژه سن غلات را در 177 هزار هکتار از اراضی گندم و جو استان انجام می دهند .

وی اظهار داشت : ریزش سن مادر از اماکن در تاریخ 21 فروردین ماه سال جاری در شهرستان بوئین زهرا آغاز شد که در حال حاضر در همه شهرستان‌ها به جز آوج ریزش‌ها انجام که  این ریزش با یکماه تاخیر نسبت به سال قبل بوده است.

درخشان تصریح کرد: با توجه به وضعیت مطلوب مزارع گندم و جو آبی و دیم؛ ریزش‌ها به طور یکنواخت انجام که با توجه به سردی هوا هنوز تخلیه کامل اماکن صورت نگرفته  تراکم ها در مزارع زیر نرم مبارزه می باشد .

به گفته وی‎، با گرم شدن هوا طی روزهای آتی ؛ مبارزه نیز در مزارع به نرم رسیده ،  آغاز خواهد شد.

این مقام مسئول پیش‌بینی کرد: مبارزه با سن مادر در مزارع کشاورزی استان  در حدود 25 هزار هکتار باشد که  قبل از تخم‌ریزی سن‌ها باید  انجام شود .

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت : پیش‌بینی می‌شود  مبارزه با سن پوره نیز در حدود 60 هزار هکتار از مزارع کشاورزی استان انجام شود .

درخشان اضافه کرد: در همین راستا باید در فرصت محدود 10 الی 12 روزه برای جلوگیری از خسارت و سن زدگی بعد از اتمام مبارزه با سن مادر صورت گیرد .

وی بر لزوم اهمیت تقش مهم و اساسی  شبکه مراقبت در مبارزه به موقع تاکید کرد .

درخشان تاکید کرد: باید با اولویت ویژه و بسیج تمامی امکانات ؛ پایش مزارع گندم و جو را بطور مستمر و تمام وقت حتی در ساعت‌های غیر اداری در طول مبارزه انجام شود  تا بتوانیم در  کنترل سن غلات همچون سالهای گذشته موفق باشیم .

تعداد مشاهده خبر4 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal