تولید 30 درصد بذور اصلاح شده گندم و جو کشور توسط تعاونی‌های روستایی و کشاورزی
1398/02/04

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: در سال زراعی 97-96 از میزان 496 هزار تن بذر اصلاح شده گندم کشور، بیش از 146 هزار تن آن در شبکه تعاونی‌های تحت پوشش سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران تکثیر و تولید شده ‌است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران،‌ دکتر حسین شیرزاد در ارتباط با سهم شبکه تعاونی‌ها در تولید بذر کشور افزود: در سال زراعی (97-96) حدود 146 هزار تن بذر گندم و نزدیک به 22 هزار تن بذر جو مورد نیاز کشور در شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی تکثیر و تولید شده و به نحو مطلوب بین کشاورزان مناطق مختلف توزیع شده است.

وی برنامه و سهمیه تخصیص یافته از سوی کمیته‌های فنی برای شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی در سال زراعی 97-98 را برای بذر گندم معادل 157 هزار تن یعنی حدود 30 درصد برنامه کشوری و برای بذر جو میزان 27 هزار تن معادل 43 و نیم درصد برنامه کشوری اعلام کرد که اقدامات اجرایی مربوط به تکثیر و تولید آن در مراکز و سایت‌های بذری شبکه مذکور به انجام رسیده است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ضمن تشریح فعالیت‌های دفتر توسعه خدمات فنی و کشاورزی تعاونی‌ها گفت: به طور کلی تکثیر و تولید بذور اصلاح شده غلات و دانه‌های روغنی در سطح شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی به دو بخش تکثیر و تولید بذور غلات (گندم وجو) و بذور دانه‌های روغنی تقسیم می‌شود.

وی درباره تکثیر و تولید بذور غلات (گندم و جو) تصریح کرد: در مجموع بذور مورد نیاز کشور اعم از بذور اصلی و خودمصرفی غلات (گندم و جو) بالغ بر یک میلیون و 100 هزار تن است که از این مقدار با برنامه‌ریزی انجام شده از سوی کمیته‌های فنی مرکز و استان‌ها حدود 630 هزار تن بذور اصلاح شده شامل 578 هزار تن گندم و 52 هزار تن بذر جو توسط سه بخش خصوصی، تعاونی و دولتی تحت نظارت کامل مؤسسات تحقیقاتی ذی‌ربط تکثیر و تولید شده و در نهایت در اختیار کشاورزان قرار داده می‌شود.

این مقام مسئول در خصوص بذر دانه‌های روغنی عنوان کرد: هم اکنون از مقدار 1700 تن برنامه کشوری دانه روغنی سویا حدود 900 تن (معادل 53 درصد آن) توسط شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی در دو استان گلستان و مازندران تولید می‌شود ضمن اینکه براساس برنامه کشوری تکثیر و تولید بذر کلزا از مجموع 1600تن بذر تولیدی، 850 تن آن توسط این شبکه و از طریق کشت و صنعت شهیدرجایی خوزستان تولید و عرضه می‌گردد.

رئیس هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به برنامه کشوری تولید بذر پنبه گفت: سقف این برنامه معادل 4500 تن بوده که مقدار یکهزار تن آن توسط شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی در استان خراسان رضوی و فارس تکثیر و تولید شده و برنامه کشوری تکثیر و تولید بذر نیز ذرت معادل 13هزار تن است که از این مقدار معادل 2500 تن آن توسط شرکت تعاونی روستایی اولتان اردبیل تکثیر و تولید می‌شود.

شیرزاد در خصوص جزییات بیشتر فعالیت‌های تولید بذر شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی خاطرنشان کرد: در حال حاضر شبکه تحت پوشش با 79 سایت فرآوری و بوجاری بذور گندم و جو، 3 سایت فرآوری و تولید بذر دانه‌های روغنی، یک سایت تولید بذر ذرت، 2 سایت تولید بذر پنبه، 2 سایت تولید بذر سیب زمینی و یک سایت تولید شلتوک در کشور فعالیت داشته و برای سال زراعی جاری تولید 157 هزار تن بذر گندم و 27 هزار تن بذر جو، یکهزار تن کلزا ، 3 هزار تن سویا، 2500 تن سیب‌زمینی، 450 تن شلتوک و 500 تن پنبه را در برنامه دارد.

وی درعین حال اظهار امیدواری کرد که در صورت بسترسازی و حمایت همه‌جانبه در یک برنامه میان مدت (تا افق 1400)، این سطح از تولید می‌تواند به 200 هزار تن بذر گندم و 45 هزار تن بذر جو، 1200 تن بذر کلزا، 4500 تن بذر سویا، 1000 تن بذر برنج، 5000 تن بذر سیب زمینی،4000 تن بذر ذرت و 300 تن بذر یونجه ارتقاء یابد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی در تجزیه و تحلیل برنامه تولید بذر گندم کشوری در سال زراعی 97-96 (آبی و دیم) یادآور شد: پیش‌بینی برنامه سال زراعی گذشته معادل 572 هزار و 316 تن بوده که از این مقدار 496 هزار و 555 تن؛ معادل 88 درصد آن محقق شده در حالی که این نسبت در شبکه تعاونی‌ها بالغ بر 96 درصد سهمیه تخصیصی و بالاتر از میانگین کشوری آن بوده است.

وی عمده استان‌های تولید کننده بذور کشاورزی کشور را استان‌های اردبیل، خوزستان، فارس، گلستان و همچنین کشت و صنعت‌های جیرفت و شهید رجایی (دزفول) عنوان کرد.

این مقام مسئول ضمن برشمردن مزایای تولید بذر توسط شبکه تعاونی‌های روستایی کشور تأکید کرد: انتخاب تعاونی‌ها به عنوان تولید کننده بذر، متضمن تغییر نگرش کلی در بحث تولید بذور و تفوق دیدگاه خدمت‌رسانی بجای درآمدزایی، کاهش چشمگیر هزینه‌های قابل توجهی همچون سرکشی و بازدید از مزارع، حمل بذر از مزرعه تا سایت بوجاری و... را به دنبال داشته، تولید و توزیع بذر توسط این شبکه و فرآیند جایگزینی بذور خودمصرف کشاورزان با بذور اصلاح شده موجب افزایش کیفی وکمی تولید محصولات و بهبود بهره‌وری و نیل به خودکفایی پایدار خواهد بود.

شیرزاد با ارائه توضیحاتی پیرامون مسائل و مشکلات تکثیر و تولید بذور اصلاح شده گفت: سازوکارهای حمایتی وزارت متبوع در زمینه پرداخت تسهیلات و تخصیص یارانه ها نیازمند بازنگری و تقویت جدی است.

وی در پایان، پیشنهاداتی را به منظور رفع مسائل پیش رو ارائه و افزود: پیگیری افزایش سهمیه‌های تکثیر و تولید بذور اصلاح شده، پیگیری تحقق برنامه‌های دولت در حمایت از تولیدکنندگان بذور درقالب یارانه و تسهیلات اعتباری و واگذاری 10 درصد باقیمانده برنامه تولید بذر بخش دولتی (شرکت خدمات حمایتی) با اولویت تشکل‌ها می‌تواند راهکار های مفید فایده ای بوده ضمن اینکه توسعه فناوری تولید بذور هیبرید به عنوان یک راهبرد پیشرفته، در کشاورزی دنیا از افزایش میانگین نرخ بازده اقتصادی به میزان 42 درصد حکایت دارد.

تعداد مشاهده خبر108 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal