لزوم اتخاذ تدابیر لازم توسط کشاورزان و بهره برداران استان برای کاهش خسارت سرمازدگی
رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی گفت: باغداران و بهره برداران استان در ساعات بحرانی افت احتمالی دما در نیمه شب امروز تدابیر لازم را بکار گیرند.
1398/02/04

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، رسول جلیلی در بازدید شبانه  از باغات و اراضی زراعی شهرستان ارومیه که تا بامداد صبح سه شنبه ادامه داشت، اظهار کرد: بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان توده هوای سرد در استان تا چهارشنبه مستقر است و باغداران و کشاورزان در ساعات بحرانی دما در نیمه شب باید تدابیر لازم را بکار گیرند.

وی افزود: نصب و استفاده از سامانه های هوشمند مبارزه با سرمازدگی نقش مهمی در کاهش خسارات احتمالی داشته و از طراحی ساخت و نصب این تجهیزات بومی تولید شده در استان حمایت های لازم انجام می شود.

این مسوول ادامه داد: اکیب های تعیین خسارت در مناطق مختلف استان در حال برآورد خسارات احتمالی هستند.

جلیلی تاکید کرد:  تمامی بخش های مختلف سازمانی بصورت آماده باش کامل در مواجهه با بحران سرمازدگی و سایر مخاطرات بوده و ارائه تمهیدات پیشگیرانه به روش های فعال و غیر فعال در دستور کار قرار دارد.

وی اضافه کرد: ارزیابی نهایی خسارت های وارده بعد از جمع بندی نهایی توسط مراکز جهاد کشاورزی در شهرستانها و ستاد سازمان اعلام خواهد شد.

رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی ادامه داد : علیرغم بارش رحمت الهی تاکنون هیچ گونه آسیبی با باغات وارد نشده و تا زمانیکه این بارشها تداوم داشته باشند و دما به زیر منفی سه درجه نرسد، باغات مصون از هر گونه خسارت و آسیب سرمازدگی خواهند بود.

وی یاد اور شد : آماده سازی وسایل مواجهه با سرمازدگی بهاره در باغات و اطراف مزارع نظیر بخاری باغی،  سوزاندن کاه و کلش، چاهک معکوس، دکل باد، دمنده های حرارتی،  ماشین مولد مه و سامانه هوشمند سرمازدگی ، ایجاد پوشش پلاستیکی بر روی نهال های جوان و درختان آسیب پذیر و نشاهای سبزیجات و صیفی جات خودداری از انجام هرس درختان مو از جمله اقداماتی است که در کاهش میزان خسارت سرمازدگی به اراضی زراعی و باغی تاثیر بسزایی دارد.

لازم به ذکر است که سرپرست معاونت هماهنگی امورعمرانی استانداری به همراه رییس سازمان جهاد کشاورزی استان شب گذشته به منظور بررسی و برآورد میزان خسارات وارده ناشی از بارش برف و سرمای هوا در روستاهای اطراف شهرستان ارومیه، از نحوه فعالیت سامانه های هوشمند مبارزه با سرمازدگی و تگرگ در روستاهای خطایلو , بالانج و رحیم آباد به صورت میدانی بازدید کردند.

تعداد مشاهده خبر3 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal