برنامه‌ریزی برای تولید و جایگزین کردن کنجاله کلزا به جای کنجاله سویا در کشور
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: رونق تولید و افزایش عملکرد در واحد سطح، رسالت اصلی وزارت جهادکشاورزی و سازمان جهادکشاورزی استان در سال 98 است.
1398/02/03

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، مهندس اکبر فتحی در جلسه شورای هماهنگی سازمان در محل مدیریت جهادکشاورزی شهرستان شبستر، ضمن بیان این مطلب افزود: با توجه به شرایط حاکم بر کشور و اعمال تحریم‌های ظالمانه اقتصادی علیه نظام مقدس اسلامی و محدودیت‌های بوجود آمده در زیربخش‌های مختلف کشاورزی، تلاش در راستای رونق تولید و افزایش عملکرد محصولات کشاورزی در واحد سطح و تامین امنیت غذایی، رسالت و وظیفه اصلی وزارت جهادکشاورزی و سازمان جهادکشاورزی استان در سال جاری است.

وی افزود: شناسایی و احصای نیازهای مختلف مدیریت جهادکشاورزی شهرستان‌ها در حوزه‌های مختلف تولیدات دامی، زراعی و باغی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و تولیدات دامی، اولویت اول سازمان جهادکشاورزی استان و مدیریت شهرستان‌ها در این راستا به شمار می‌رود.

فتحی با بیان این که باید نسبت رصد و پایش نحوه توزیع نهاده‌های دامی که با ارز دولتی تامین می‌شود اقدام جدی به عمل آید تا نهاده‌ها به قیمت مصوب در اختیار تولید کننده قرار گیرد افزود: باید نقش آن در کاهش قیمت تمام شده محصول نمود عینی پیدا کند زیراکه 75 درصد قیمت تمام شده گوشت مرغ ارتباط مستقیم با قیمت نهاده‌ها دارد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به این که هیچ گونه محدودیتی در خصوص واردات و انتقال مستقیم نهاده‌های دامی توسط خود مرغداران وجود ندارد، تاکید کرد: مدیر خوب، مدیری است که رسالت سازمانی خود را درست و به موقع انجام دهد، پیگیری و کنترل این فرآیند از طریق معاونت بهبود تولیدات دامی و مدیریت تنظیم بازار باید عملیاتی شود.

وی گفت: یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانیم با استفاده از آن بخشی از نهاده‌های دامی را در داخل کشور تامین کنیم؛ تولید و جایگزین کردن کنجاله کلزا به جای کنجاله سویا است و وزارت جهادکشاورزی مصمم است سطح زیرکشت کلزا را در سطح کشور در سال 98 تا 4 برابر افزایش دهد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تصریح کرد: تناوب کلزا با غلات بخصوص با محصول گندم نه تنها موجب کاهش تولید نمی‌شود بلکه مزارع گندمی که در تناوب با دانه روغنی کلزا قرار گرفته‌اند از افزایش عملکرد در واحد سطح نیز برخوردار بوده‌اند.

فتحی با اشاره به این که تامین علوفه یکی دیگر از اولویت‌های وزارت جهادکشاورزی در سال 98 است، اظهار کرد: با توجه به آببر بودن محصول یونجه و اقتصادی نبودن این محصول، تامین سایر محصولات علوفه‌ای جزو برنامه های وزارت جهادکشاورزی و معاونت زراعت قرار گرفته است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با شکرگزاری نسبت به بارندگی‌های اخیر در کشور و سطح استان آذربایجان شرقی، گفت: خوشبختانه این بارندگی‌ها در سطح استان ما منشاء خیر بوده و باید به نحو مطلوب از این فرصت پیش آمده، استفاده لازم را در راستای افزایش تولید انجام دهیم.

وی با تاکید بر موضوع ادامه طرح پهنه‌بندی اراضی زراعی در سطح استان، گفت: این طرح جزو اولویت‌های وزارت جهادکشاورزی است، جمع‌آوری و جمع‌بندی اطلاعات کشاورزی و قرار گرفتن در سطح مزارع و در کنار کشاورزان، از وظایف اصلی مهندسین و کارشناسان کشاورزی است.

فتحی با اشاره به این که شهرستان شبستر در زمینه توسعه گلخانه‌ها از استعداد خوبی برخوردار است، تصریح کرد: در هر نقطه از شهرستان شبستر و سایر مناطق مستعد استان، اگر درخواستی مبنی برای احداث گلخانه وجود داشته باشد، جوابگویی برای متقاضیان نباید از یک روز بیشتر طول بکشد در غیر این صورت مدیر شهرستان پاسخگو است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تصریح کرد: مدیریت تولید محصولات کشاورزی بر عهده سازمان جهادکشاورزی استان است، حفظ و حراست از زمین‌های کشاورزی برای تولید محصولات زراعی، باغی، دامی و تامین امنیت غذایی از نقش بسزایی برخوردار می باشد.

وی در بخش پایانی سخنان خود با شکرگزاری مجدد نسبت به بارش رحمت الهی در سطح کشور و استان، ابراز کرد: با توجه به نامگذاری سال 98 با عنوان سال رونق تولید، امیدواریم بتوانیم شاهد موفقیت های روزافزون و چشمگیر در بخش کشاورزی به عنوان یک بخش تولیدی در استان آذربایجان شرقی باشیم.

تعداد مشاهده خبر87 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal