اجرای طرح هویت‌گذاری دامهای سبک و سنگین در سطح استان آذربایجان شرقی
مدیر امور دام سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از اجرای طرح هویت گذاری دام‌های سبک و سنگین در سطح استان آذربایجان شرقی خبر داد.
1398/02/03

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، مهندس محمدحسین اقدمی در گفتگو با خبرنگاران با اعلام این مطلب گفت: براساس مصوبه هئیت محترم وزیران در جلسه 14/11/97 به پیشنهاد وزارت کشور کلیه دامهای سبک و سنگین می بایستی پلاک گذاری و ثبت سامانه گردند .

وی با بیان اینکه در این شیوه نامه مهلت قانونی برای دام سبک یکسال و دام سنگین شش ماه منظور گردیده است بشرط آنکه دام هیچگونه ترددی نداشته باشد تاکید نمود: در غیر این صورت نیروی انتظامی موظف گردیده است تا با دامهای فاقد پلاک بمانند کالای قاچاق برخورد نماید.

مدیر امور دام سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه از مطبوعات و رسانه های استان می خواهیم برای جلوگیری از هرگونه ضرر و زیان دامداران در این خصوص در اسرع وقت اطلاع رسانی نمایند افزود: دامداران و بهره برداران عزیز می توانند درصورت داشتن هرگونه سوال در نحوه اجرای طرح با شماره 34494122 تماس حاصل فرمائید.

وی با بیان اینکه هرگونه حمل دام زنده سبک و سنگین که مقصد آن‌ خارج ‌از شهرستان مبدا بوده و فاقد مجوز دامپزشکی باشد، قاچاق محسوب می‌شود به دستورالعمل ابلاغی از ستاد مبازره با قاچاق کالا و ارز، همچنین تصویب ‌نامه هیئت دولت مبنی بر شرایط حمل و نقل دام زنده اشاره نموده و ادامه داد: حمل دام توسط اشخاص از شهرستانی به خارج از آن شهرستان، چنان چه فاقد مجوزهای لازم باشد، قاچاق است و طبق ماده 6 قانون سازمان دامپزشکی کشور، با متخلفان برخورد خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه عواقب احتمالی عدم همکاری، بر عهده دامدار و راننده متخلف خودروی حمل دام زنده است، افزود: سیستم قرنطینه سازمان دامپزشکی به صورت قرنطینه، مبدأ و مقصد است که با صدور گواهی حمل بهداشتی در سامانه سراسری قرنطینه سازمان دامپزشکی در شهرستان مبدا و تایید تخلیه دام در شهرستان مقصد خواهد بود.

مهندس اقدمی با تاکید بر این‌که جلوگیری از ورود و خروج غیرمجاز دام و طیور، جلوی انتشار بسیاری از بیماری‌های واگیردار و متعاقب آن، تلفات را می‌گیرد، خاطرنشان کرد: قاچاق و ورود و خروج دام‌های مبتلا به بیماری، یکی از مواردی است که منتج به شیوع بیماری‌های دامی در سایر استان‌ها می‌شود و این در حالی است که ابتلای دام‌ها به بیماری علاوه بر هزینه های درمان خسارات اقتصادی گاهاً جبران ناپذیر نیز به دنبال خواهد داشت.

تعداد مشاهده خبر62 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal