براساس اعلام سازمان هواشناسی موج سرما در دو روز آینده نیز در سطح استان ادامه خواهد یافت
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی بر لزوم اتخاذ تدابیر لازم توسط کشاورزان و بهره برداران استان برای کاهش خسارت سرمازدگی تاکید کرد.
1398/02/03

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، مهندس اکبر فتحی در گفتگو با واحد خبر شبکه سهند با بیان اینکه در دو روز گذشته 10 شهرستان در استان آذربایجان شرقی دمای زیر صفر را به همراه بارش برف تجربه کردند گفت: عمده ترین خسارت از ناحیه سرمازدگی به محصولات باغی به ویژه محصولات سردرختی هسته دار در این شهرستانها بوده است.

وی با بیان این که در برخی از شهرستان‌ها خسارت 50 الی 60 درصدی به محصولات باغی و سردرختی وارد شده است اضافه کرد: فعلاً برآورد خسارت اولیه در حدود 3000 میلیارد ریال می باشد که البته همکاران ما در شهرستان‌ها در تلاش هستند و اکیپ‌های تعیین خسارت در مناطق مختلف استان در حال برآورد خسارات احتمالی هستند تا ضمن ارزیابی نهایی خسارت های وارده و بعد از جمع بندی نهایی ، خسارت کل توسط سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی متعاقباً اعلام خواهد شد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه براساس اعلام سازمان هواشناسی موج سرما در دو روز آینده نیز در سطح استان ادامه خواهد یافت افزود: از باغداران و بهره برداران استان می خواهیم که در ساعات بحرانی افت احتمالی دما در نیمه شب امشب و فرداشب تدابیر لازم را بکار گیرند.

وی ضمن تشکر از اداره کل هواشناسی و صداوسیمای استان در انعکاس هشدارهای هواشناسی کشاورزی از چند روز قبل افزود: تمامی بخش های مختلف سازمانی بصورت آماده باش کامل در مواجهه با بحران سرمازدگی و سایر مخاطرات بوده و ارائه تمهیدات پیشگیرانه به روش های فعال و غیر فعال در دستور کار قرار دارد.

 فتحی یادآور شد: آماده‌سازی وسایل مواجهه با سرمازدگی بهاره در باغات و اطراف مزارع نظیر بخاری باغی، سوزاندن کاه و کلش، چاهک معکوس، دکل باد، دمنده های حرارتی، ماشین مولد مه و سامانه هوشمند سرمازدگی، ایجاد پوشش پلاستیکی بر روی نهال‌های جوان و درختان آسیب‌پذیر و نشاهای سبزیجات و صیفی‌جات خودداری از انجام هرس درختان مو از جمله اقداماتی است که در کاهش میزان خسارت سرمازدگی به اراضی زراعی و باغی تاثیر بسزایی دارد.

تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal