750 هزار تن گندم امسال در آذربایجان غربی تولید می‌شود
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : با توجه به بارندگی های اخیری که در سال زراعی جاری داشتیم، پیش بینی می‌شود از 375 هزار هکتار از مزارع زیر کشت محصول گندم در استان، به میزان 750 هزار تن گندم برداشت شود.
1398/02/03

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، اکبر کرامتی در جلسه کارگروه خرید تضمینی گندم استان که با حضور مدیر کل دفتر امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی و سایر اعضای کارگروه در سالن جلسات شهید نیکخواه استانداری برگزار شد،  با بیان این مطلب اظهار کرد: بر اساس مصوبه هیئت دولت، قیمت خرید تضمینی هر کیلو گرم گندم برای سال جاری 17 هزار ریال تعیین و ابلاغ شده است.

وی افزود: با توجه به بارش‌های اخیری که در سال زراعی جاری داشتیم، پیش بینی می‌شود میزان تولید گندم در استان ، معادل 30 درصد بیشتر از سال گذشته باشد.

کرامتی ادامه داد: در سال زراعی گذشته 63 مرکز تضمینی خرید گندم با محوریت شرکت غله، سازمان تعاون روستایی و بخش خصوصی، محصول مازاد بر مصرف زراعین استان را خریداری کردند، که در سال زراعی جاری نیز در این زمینه به منظور تسهیل در شرایط خرید ، احتمال افرایش تعداد مراکز تا زمان آغاز فصل برداشت گندم در استان وجود دارد.

این مسئول اضافه کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده خسارت ناشی از سیل در بخش گندم کشور بیش از یک میلیون و 300 هزار تن پیش بینی شده است.

کرامتی یادآور شد: خرید تضمینی محصولات کشاورزی همه ساله با توجه به وضعیت موجود بازار و سیاست های اتخاذ شده از سوی دولت به منظور حمایت از کشاورزان و تولید کنندگان و جلوگیری از متضرر شدن فعالان این بخش صورت می گیرد.

مدیر کل دفتر امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی نیز در این جلسه اظهار کرد: با توجه به بارش های مناسب در سال زراعی جاری میانگین تولید گندم در مزارع دیم افزایش خواهد یافت که این امر در نهایت باعث جبران کمبود تولید گندم در کشور هم می شود.

حسین سیوانی اضافه کرد: در این راستا نیاز است تمهیدات لازم در خصوص خرید به موقع محصول از گندمکاران و پرداخت بهای محصول خریداری شده در ظرف حداقل یک هفته از زارعین استان قبل از آغاز فصل برداشت گندم توسط مسئولین ذیربط اتخاذ شود.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت نهاده‌های دامی و ارزان بودن قیمت گندم نسبت به آن، امکان مصرف بخشی از گندم تولیدی کشور در دامداری‌ ها نیز وجود دارد که این امر نیز می تواند میزان گندم مصرفی را با مشکل مواجه کند.

در ادامه هریک از اعضای حاضر در جلسه پیشنهادت و راهکارهای خود را برای تسهیل در امر خرید تصمینی گندم استان در سال زراعی جاری ارائه کردند.

تعداد مشاهده خبر25 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal