اولویت اجرای عملیات آبخیزداری در مناطق هیرکانی و زاگرسی در سال 98
1397/12/26

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: نقشه راه منابع طبیعی در اقدامات انجام‌شده مردم و بهره‌برداران محلی هستند و امروز کارشناسان ناظری که از ستاد سازمان جنگل‌ها به اقصی نقاط کشور اعزام می‌شوند به عینه این بازخوردهای مردمی را شاهد هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از سازمان جنگل ها، مهندس خلیل آقایی در سی و سومین جلسه ستاد هماهنگی اجرای طرح‌های آبخیزداری سخن می گفت، افزود: اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری در سال جاری چه به لحاظ سازه‌ای و چه بیولوژیک اقدامات چشمگیری بوده است.

آقایی با بیان اینکه انجام هیچ‌کاری در ابتدا بی‌عیب و نقص نیست و اقدامات منابع طبیعی نیز در کنار فواید مختلفش با مشکلاتی مواجه هست، خاطرنشان کرد: در سال آینده، مبنای کار ما اتمام طرح‌های نیمه تمام سال جاری و سپس آسیب‌شناسی و برطرف نمودن موانع و تنگناهای موجود است.

وی گفت: در سال جاری اقدامات منابع طبیعی در قالب مدیریت جامع آبخیز انجام می شود و اولویت در مناطقی است که طرح کاداستر انجام شده و مالکیت دولت تثبیت شده باشد.

وی از کارشناسان ارزیاب و معین استان‌ها خواست نتیجه اقدامات و فعالیت‌های استان ها را در بخش‌های مختلف جنگل‌کاری، ترویج و مشارکت مردمی، مرتعداری، حفاظت و حمایت، کاداستر و بیابان‌زدایی تقسیم بندی نموده و استان هایی که بیشترین و شاخص ترین عملکرد را داشته باشند در سال آینده از اعتبارات بیشتری برخوردار خواهند شد.

وی وجود جنگل‌های هیرکانی و همچنین زاگرسی را در کشور بسیار پر اهمیت و حیاتی دانست و یادآور شد: درختان شمشاد در بخش جنگل‌های هیرکانی و بلوط‌ها در جنگل‌های زاگرسی با تنش‌ها و بیماری‌هایی مواجه شده‌اند و انجام اقدامات آبخیزداری در این دو منطقه رویشی با قوت هرچه بیشتر از ابتدای سال 98 باید به مرجله اجرا در آید.

رییس سازمان جنگل‌ها در بخش احیا و تقویت جنگل‌های زاگرس از مدیران این حوزه خواست بیشتر به کاشت بلوط‌های چند ساله اقدام کنند تا بتوانند در برابر حوادث طبیعی و دام آسیب‌پذیر نباشند.

وی در ادامه بارندگی‌های سال جاری را فرصتی مناسب برای مراتع کشور دانست و تمرکز بیشتر بر اجرای طرح های مرتعداری، قرق و احیای مراتع را خواستار شد.

بر اساس این گزارش، از شهریور ماه سال جاری - شروع اقدامات آبخیزداری در کشور- تا کنون برای بررسی و ارزیابی عملکرد فعالیت‌ها، 33 جلسه ستاد هماهنگی اجرای طرح های آبخیزداری با حضور رییس سازمان جنگل ها، اعضای ستاد، نمایندگان موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع و کارشناسان ارزیابی فعالیت‌ها برگزار شد.

تعداد مشاهده خبر117 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal