کارنامه سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی پس از تاسیس استان
1397/07/25

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت : اولویت اقتصادی خراسان شمالی ، حوزه کشاورزی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی ، دکتر عبداله یوسفی طی حضور در برنامه تلویزیونی کارنامه در شبکه استانی اترک، اظهار کردند : براساس آمایش سرزمینی اولویت فعالیت اقتصادی در حوزه کشاورزی است.

ایشان افزودند : با توجه به آمایش سرزمین در خراسان شمالی و با استفاده از دانش فنی در زمینه کشاورزی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر در تولیدات به دنبال توسعه اشتغال و بهره وری می باشیم .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در ادامه تصریح نمودند : سهم حوزه کشاورزی در اشتغال خراسان شمالی 37 تا 42 درصد است.

ایشان با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه ، وظیفه تامین امنیت غذایی در کشور بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است افزودند: سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در راستای اجرای این امر مهم ، موفق به تولید بیش از دوبرابر نیاز استان به محصولات کشاورزی قابل کشت در استان ، شده است.

دکتر یوسفی در ادامه بیان کردند : در کشت گندم که یک محصول استراتژیک است و با توجه به اینکه با محدودیت منابع آب در استان مواجه هستیم ، با توجه به اقدامات دانش محور موفق به تولید دو برابر نیاز سالانه گندم در استان شدیم .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در تشریح اقدامات دانش محور خاطر نشان کردند :در ابتدای تشکیل استان کم تر از پنج یا شش رقم بذر گندم موجود بود که بااصلاح بذر متناسب با شرایط اقلیمی خراسان شمالی امروز بیست و سه رقم بذر گندم در سطح استان توزیع می شود که با تولید این میزان بذر جزو استان های پیشرو هستیم و بالغ بر 12هزار تن بذر گندم در خراسان شمالی تولید می شود که بخش عمده ای از نیاز گندم کاران به بذرهای اصلاح شده اعم از آبی و دیم، در داخل استان تولید می شود و حتی به برخی از استانها هم صادر می شود.

دکتر یوسفی تصریح کردند : در قالب خط های اعتباری ، ضریب مکانیزاسیون در واحدهای تولیدی را طی شش سال اخیر از حدود نیم اسب بخار به 7/1 اسب بخار درهکتار افزایش دادیم.

* توجه به منابع آب و افزایش بهره وری اولویت اول سازمان است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در ادامه تصریح کردند : توجه به منابع آب و افزایش بهره وری اولویت اول سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی است .

دکتر یوسفی در این زمینه افزودند : منظور از افزایش بهره وری آب در واقع ا فزایش راندمان انتقال آب از مبدا به محل مصرف همراه با تکنولوژی جلوگیری از اتلاف آب است .

ایشان تصریح کردند : اولویت بعدی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی ، توسعه کشت های مکانیزه واحدهای تولیدی و صنعتی به منظور خوداتکایی در تولید محصولات اساسی اعم از زراعی و باغی و دامی با استفاده از روش های علمی و فنی و بذرهای اصلاح شده است .

دکتر یوسفی در تشریح سایر اولویت های سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفتند :اولویت بعدی این سازمان توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در خراسان شمالی است که در واقع فرصت تولیدات محصولات با ارزش افزوده بالا همراه با نرخ اشتغال بالا را فراهم می کند.

ایشان با اشاره به اهمیت نیروی انسانی ماهر و متخصص در زمینه کشاورزی اشاره کردند : سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از دانش آموختگان ممتاز و مستعد رشته های کشاورزی و زیر مجموعه آن از مراکز علمی و آموزشی کشور در قالب شرکت های مشاوره ای و پیمانکاری بهره می برد.

*طرح های انتقال آب یکی از راهبردهای مهم سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اظهار داشتند : یکی از راهبردهای مهم سازمان جهاد کشاورزی استان، طرح های انتقال آب در قالب کانال های بتنی و لوله گذاری است که در قالب تسهیلات تملکی و تسهیلات بانکی مورد حمایت است.

دکتر یوسفی افزودند: مجهز کردن زمین های کشاورزی به سیستم های آبیاری نوین نیز از حمایت های 85 درصدی منابع بلاعوض دولتی برخوردار است و کشاورزان میتوانند به مدیریت های جهادکشاورزی شهرستانها برای تعیین مشاور و تهیه نقشه های مورد نیازمراجعه کنند که امیدواریم با مراجعه این عزیزان راندمان آبیاری از 30 الی 40 درصد به 75 تا 90 درصد برسد .

ایشان خاطر نشان کردند : توسعه کشت های گلخانه ای یکی از راهبردهای دیگر سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی است که این راهبرد می تواند در مواجه با کم آبی کمک شایانی کند.

*حمایت از تولیدات کشاورزی استان محور کاری سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی تصریح کردند : حمایت از تولیدات کشاورزی این استان در واقع محور کاری سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی می باشد.

دکتر یوسفی افزودند : با توجه به تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری از محل اعتبارات مصوب دولت در قالب طرح های زراعی ، باغی ، دامی و صنایع تبدیلی ، اطلاع رسانی به عموم مردم صورت گرفت که با استقبال خوب متقاضیان روبرو شدیم و طرح هایی که بحث های تولید و اشتغال را در نظر گرفته بودند مورد حمایت واقع شدند.

ایشان خاطر نشان کردند: این تسهیلات در نقاط مرزی با نرخ4درصد و در سایر نقاط با نرخ6درصد ارائه می شود که در واقع مناسب ترین تسهیلاتی است که در اختیار بخش های مختلف و به ویژه حوزه کشاورزی با هدف تولید و اشتغال قرار گرفته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در ادامه گفتند: در خراسان شمالی توانستیم بیش از 60درصد از تسهیلاتی که در این حوزه برای استان ابلاغ شده بود را جذب داشته باشیم در حالی که سهم جذب از کل استان 45درصد بود ولی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی بیش از دو برابر سهم تعیین شده معرفی نمود و از همه بخش های اقتصادی و خدماتی دیگر بیشتر جذب کردیم.

*حوزه دامداری یکی از ظرفیت های اساسی خراسان شمالی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی تصریح کردند : دامداری در واقع یکی از ظرفیت های اساسی خراسان شمالی است و با اجرای برنامه های ویژه در حوزه دامداری و در زیر بخش های مختلف امور دام توفیقات چشمگیری حاصل شد.

دکتر یوسفی در ادامه افزودند :خراسان شمالی در حوزه نوغانداری رتبه یک بهره وری و رتبه ی 4 تولید کشوری را کسب نمود.

ایشان خاطر نشان کردند : از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری اعتباراتی برای توسعه توتستان ها و نوغانداری در شهرستان رازوجرگلان در نظر گرفته شد که از محل این اعتبارکارگاه های صنایع تبدیلی تکمیلی ایجاد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفتند : در خراسان شمالی بالغ بر 18000 تن عسل تولید می شود و عسل تولیدی استان به دلیل کیفیت بالا مورد استقبال در سطح کشور قرار گرفته است.

دکتر یوسفی گفتند : در حوزه شیلات و آبزیان رشد خوبی داشتیم و تولید کم تر از200تن در استان به 1900تن افزایش یافته است.

ر ئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی خاطر نشان کردند : میزان تولید مرغ در استان بیش از 13 هزار تن است که شاهد توسعه خوب استان در این زمینه هستیم.

دکتر یوسفی افزودند : در زمینه تولید مرغ گوشتی عملیات اجرایی دو زنجیره تولید در شهرستان های شیروان و فاروج اجرایی شده است که با این دو زنجیره تولید توانایی مدیریت کامل تولید مرغ گوشتی در خراسان شمالی را داریم .

ایشان با اشاره به تولید سالانه 400 هزار واحد دام سبک در خراسان شمالی گفتند: پرورش دام سبک در خراسان شمالی با تولید سالانه 400 هزار واحد یکی از قابلیت های فوق العاده استان است .

*پرورش اسب اصیل ترکمن یکی دیگر از پتانسیل های قوی خراسان شمالی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در ادامه خاطر نشان کردند : پرورش اسب اصیل ترکمن یکی دیگر از پتانسیل های قوی خراسان شمالی است که برای مدیریت این موضوع مهم کارگروه اسب استان با حضور مقامات عالی استان از جمله استاندار معزز خراسان شمالی و متخصصان پرورش اسب تشکیل شده است.

ایشان افزودند: کارگروه اسب استان با تشکیل جلسات ماهانه موضوعاتی همچون مباحث ژنتیکی ، شناسنامه دار کردن اسب ها و مسائل پرورش اسب اصیل ترکمن را بررسی می کند.

دکتر یوسفی خاطر نشان کردند : یکی از موضوعات مهم کارگروه اسب استان ، برپایی جشنواره های زیبایی اسب اصیل ترکمن است که در سال جاری 15 جشنواره زیبایی اسب اصیل ترکمن در خراسان شمالی با حضور داوران بین المللی و شرکت کنندگان از سراسر کشور در جهت معرفی بیشتر برای صادرات اسب اصیل ترکمن برگزار شده است.

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal