کاهش 95 درصدی کانون های آنفلوانزای فوق حاد پرندگان/صدور پروانه تاسیس داروخانه به سازمان نظام دامپزشکی واگذار شد
1397/07/24

کانون بیماری آنفلوانزای پرندگان در خرداد ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل با تغییر راهبرد سازمان دامپزشکی 95 درصد کاهش نشان می دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور در نشست مطبوعاتی با اعلام این خبر افزود: طی 12 ماهه اخیر ما در 14 محور عملیات متعدد انجام دادیم که منجر شد، بیش از 50 میلیون قطعه طیور تخم گذار در واحد های تولیدی فعال باشند.

دکتر علی اصغر ماکنعلی گفت: این تعداد طیور به طور متوسط در یک دوره 12 ماهه بیش از 900 هزار تخم مرغ تولید می کنند.

وی اظهار داشت: در حال حاضر 16 میلیون پرنده پولت نیز داریم.

ماکنعلی با بیان این که تمام پرندگان معدوم شده در سال گذشته بر اثر طغیان آنفلوانزای فوق حاد، جایگزین شده اند، اظهار داشت: در سال گذشته بر اثر این بیماری 20 میلیون قطعه پرنده تخم گذار در کشور معدوم شد که با همکاری تشکل ها و معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی 20 میلیون پرنده جایگزین شدند.

وی ادامه داد: بر اثر طغیان آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سال 96 حدود 1.5 درصد تولید کاهش یافت و کل واردات تخم مرغ15 هزار تن بود که در برابر تولید 900 هزار تن از این محصول، عدد قابل توجهی نیست.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با بیان این که در سال 97-96 رکورد کاهش کانون بیماری تب برفکی نسبت به 10 سال اخیر بدست آمده است، گفت: ما بر اساس مدل جدید و تغییر نرم افزاری در زمینه تب برفکی توانستیم به این رکورد برسیم.

وی افزود: پوشش واکسیناسیون دام 32 درصد و هزینه بمیاری بیش از 50 درصد کاهش یافته است.

ماکنعلی از تغییر برنامه ملی بیماری بروسلوز خبر داد و اذعان داشت: ما هر سال 20 میلیون دز واکسن برای کنترل این بیماری مصرف می کردیم اما اکنون در قالب برنامه pcb عمل می کنیم.

وی تصریح کرد: ما روش تشخیص قدیمی بیماری مشمشه را تغییر دادیم و از روش ها و استراتژی جدید دنیا با کمک آلمان استفاده می کنیم.

در این نشست، معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور گفت: با ابلاغ سیاست و ضوابط جدید، مرجع صدور تاسیس داروخانه به سازمان نظام دامپزشکی کشور واگذار شد.

دکتر قاسم رضا کیان زاده افزود: از این پس شعبات سازمان نظام دامپزشکی در سراسر کشور برابر با این سیاست سازمان دامپزشکی کشور عمل خواهند کرد و پروانه تاسیس داروخانه صادر می کنند.

وی اظهار داشت: برای نخستین بار نیز نظارت بر صدور مجوز تاسیس درمانگاه های دامپزشکی، مجتمع های درمانی، بیمارستان ها، داروخانه ها و مراکز مایه کوبی دامپزشکی بر عهده سازمان دامپزشکی خواهد بود.

در این نشست ،مدیرکل دفتر سازمان های تخصصی با بیان این که کمیسیون اتحادیه اروپا در ایران برای صادرات قزل آلا به کشورهای عضو اتحادیه اروپا توافق کرده اند، گفت: در حال حاضر زیر ساخت های اجرای این توافق در حال تشکیل است.

دکتر بهمن عابدی کیاسری همچنین از اعزام 135 ناظر دامپزشکی برای نظارت بر واردات گوشت قرمز خبر داد.

تعداد مشاهده خبر111 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal