نگاه رو به جلوی منابع طبیعی کرمان در پیشبرد طرح های آبخیزداری
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان با اشاره به نگاه رو به جلوی منابع طبیعی کرمان در پیشبرد طرح های آبخیزداری گفت: در سال جاری از محل صندوق توسعه برای اجرای طرح های آبخیزداری بالغ بر 22 میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته است.
1397/07/24

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جنگل ها، رجبی زاده  به اختصاص مبلغ 3 میلیارد و 900 میلیون تومان از استانداری از محل اعتبارات ماده 10 و 11 مدیریت بحران برای اجرای پروژه های آبخیزداری اشاره نمود.

مهدی رجبی زاده افزود: ظرف 2 ماه گذشته در استان در بحث بازنگری طرح ها و اصلاح نقشه ها به وسیله معاونت فنی آبخیزداری کار بسیار فشرده ای انجام داده ایم که طرح های ارائه شده در 14 شهرستان اجرایی می شود.

مدیرکل منابع طبیعی کرمان با اشاره به اینکه میانگین بارش در استان کرمان حدود 125 میلی متر است افزود: میزان بارش در سال 97 در این استان به 80 میلی متر کاهش یافته است و حدود 20 سال است که با پدیده خشکسالی و کم آبی مواجه هستیم و کاهش نزولات جوی در این استان مشکلات را برای ما  مضاعف کرده است.

وی با اشاره به وسعت 10.5 میلیون هکتاری حوزه های آبخیز در شمال کرمان خاطرنشان کرد: اجرای پروژه های آبخیزداری و کنترل رواناب ها به منظور تغذیه سفره های زیرزمینی و تقویت پوشش گیاهی در این استان از اهمیت به سزایی برخوردار است. 

مدیرکل منابع طبیعی استان خاطر نشان کرد: فرایند انتخاب پیمانکار در سامانه ستاد با رعایت ضوابط و اقدامات قانونی انجام شده و خوشبختانه در حال حاضر قراردادها منعقد و پروژه ها به پیمانکاران تحویل و در حال انجام عملیات می باشند.

رجبی زاده به پیشرفت فیزیکی 20 درصدی طرح های اجرایی در این استان اشاره نمود و تصریح کرد: در بحث سازه های آبخیزداری حدود 250 هزار مترمکعب عملیات خاکی، 29 هزار مترمکعب سنگ سیمان و 2 هزار و 650 هکتار عملیات گابیونی در این حوزه ها انجام می شود. 

وی با اشاره به تخصیص اعتبار 50 میلیارد ریالی به فعالیت های بیومکانیک و بیولوژیک در این استان افزود: با اجرای حدود 2 هزار و 780 هکتار عملیات بیومکانیک و 7 هزار و 191 هکتار عملیات بیولوژیک تحول خوبی در بخش جنگل و مرتع این استان ایجاد خواهد شد.

مدیرکل منابع طبیعی استان در این گفتگو با اشاهر به نگرش جامع در اجرای اقدامات آبخیزداری سال جاری اظهار داشت: در بخش حفاظت 725 میلیون تومان که شامل عملیات گیاه پزشکی، کمربند حفاظتی و تأمین سوخت و در بحث کاداستر و اراضی ملی اعتباری بالغ بر 290 میلیون تومان تخصیص یافته است.

*مستندسازی و نظارت اولویت اجرای پروژه ها

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان با اشاره به اینکه اداره کل با هدف نظارت بر اجرای پروژه ها قراردادی بالغ بر 750 میلیون تومان منعقد کرده است که با حضور 3 مهندس مشاور کارها تقسیم و نظارت بر اجرای طرح ها با شروع کار پیمانکاران آغاز شده است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به بحث های ترویجی، آموزشی و توانمندسازی جوامع محلی که از اصلی ترین اهداف در پیشبرد طرح های آبخیزداری است اشاره نمود و گفت: به منظور تسهیل گری  با شرکت آموزش و ترویج بهره برداران حوزه های آبخیز  با 14 مشاور قرارداد منعقد شده و بر اساس روند کاملا علمی و منطقی کارها را پیش برود.

این مقام مسئول منابع طبیعی با تأکید بر مستندسازی و تبلیغات خاطر نشان کرد:دراین رابطه با جمع بندی های انجام شده در حال عقد قرارداد با شرکت سروش وابسته به صدا و سیما هستیم که هم زمان با شروع پروژه ها، عوامل آن شرکت قبل از انعقاد قرارداد مشغول مستندسازی و تهیه گزارشات از پروژه های اجرایی هستند.

رجبی زاده در پایان سخنانش اضافه کرد: با توجه به شرایط و اجرای پروژه ها در تمامی پیمانکاران را موظف به اتمام طرح ها تا پایان آذرماه و اوایل دی ماه سالجاری کرده ایم.

تعداد مشاهده خبر79 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal