نگهداری تخصصی انگور تازه‌خوری در سردخانه‌های خراسان شمالی
سردخانه‌های خراسان شمالی در نگهداری از انگور تازه خوری به شکل تخصصی عمل می‌کنند.
1397/07/24

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی، از حدود 44 هزارهکتار باغات استان، 45 درصد معادل 18 هزار و 500هکتار باغات انگور میباشد که این میزان 65درصد تولیدات باغی استان را فراهم می‌کنند. 

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی اعلام نمودند: خراسان شمالی بیش از 30نوع انگور دارد که عمده آنها تازه خوری میباشند و مهمترین آنها دو رقم سلطانی(کشمشی) و انگور تازه خوری رازقی(کلاهداری) میباشد، که رقم کشمشی صادراتی و رقم کلاهداری تازه خوری برای بازارهای داخلی و همچنین صادرات است.

دکترعبداله یوسفی افزودند: اشتغال عمده ای از جمعیت استان در حوزه باغداری است که هم قابلیت وهم فرصت اقتصادی خوبی برای استان محسوب میشود.

ایشان ادامه دادند: با توجه به ظرفیت های موجود لازم است به صنایع تبدیلی تاکستانها به ویژه در بخش بسته بندی وفراوری کشمش توجه بیشتری شود،در این زمینه سرمایه گذاری انجام شده ولی کافی نیست.

دکتر یوسفی اظهار نمودند:برای نگهداری انگور تازه خوری اقدامات خوبی انجام گرفته وسردخانه ها در این زمینه به شکل تخصصی عمل میکنند ودر زمستان،خارج از فصل به بازارهای داخلی و خارجی عرضه میشود.

ایشان ادامه دادند:24 نوع فراورده از تولیدات مختلف تاکستانها میتوان تولید نمود که خراسان شمالی در این زمینه از ظرفیتهای بسیار خوبی برخوردار است.

در این راستا واحدصنایع فرآوری انگور در شهرستان های فاروج وشیروان جهت تهیه شیره و سرکه انگور و انواع کنسانتره و آبمیوه ایجادشده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی تاکیدنمودند: از سرمایه گذاران راغب، در زمینه صدور مجوز و همچنین تامین و پرداخت تسهیلات حمایت میشود و این سرمایه گذاران میتوانند به مدیریت های جهادکشاورزی شهرستان و یا مدیریت صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهادکشاورزی مراجعه و پیگیری نمایند.

ایشان درخصوص ظرفیت های سردخانه های استان گفتند: در استان حدود 31هزارتن ظرفیت انباری و سردخانه ای وجود دارد و سردخانه ها دو مداره بالای صفر و زیر صفر هستند که میتوانند در نگهداری از تولیدات باغی و محصولات متنوع زراعی و دامی نقش موثری داشته باشند.

دکتریوسفی ادامه دادند: سردخانه 20هزارتنی نیز در حال احداث میباشد که با بهره برداری از این سردخانه ظرفیت سردخانه ای استان بالغ بر 50هزازتن خواهد شد.

ایشان تصریح نمودند: در مجموع در حوزه تاکستانها باعنایت به همایش ملی انگور که سال گذشته برگزارشد و استفاده از تجربیات و نظرات اندیشمندان و در مرکز تحقیقات کشاورزی بر روی بالغ بر 30 رقم انگور متنوع سازگار باشرایط مختلف کار تحقیقاتی انجام میشود و همچنین ایجاد و تجهیز ایستگاه تحقیقات انگور هم در دست پیگیری میباشد.

دکتر یوسفی به کشاورزان توصیه نمودند: از فرصتهای سازمان جهادکشاورزی برای ایجاد طرح فراز در باغات خود استفاده نمایند، با اجرای این طرح، کیفیت و کمیت انگور تولیدی افزایش یافته و انجام فعالیتهای باغبانی بصورت مکانیزه و مدیریت باغها بشکل علمی و فناوری امکان پذیر خواهدشد.

ایشان درخصوص حمایت از باغداران اعلام نمودند: در بیمه باغات انگور سال گذشته سهم باغداران تامین گردید و امسال هم سعی براین است این منوال ادامه یابد تا کشاورزان دربرابر حوادث خسارت زا امنیت لازم را داشته باشند.

دکتریوسفی در پایان توصیه نمودند کشاورزان با بیمه های لازم ، ریسک تولید را کاهش دهند
تعداد مشاهده خبر33 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal