میزان سرانه مصرف آبزیان درآذربایجان شرقی از100 گرم در سال1373 به بیش از6.6 کیلوگرم درسال 97رسید
مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: فرهنگ مصرف آبزیان در جامعه ایران و استان آذربایجان شرقی بهبود داشته اما هنوز به‌صورت مطلوب نهادینه نشده است.
1397/07/24

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، مهندس محمد صمدزاده در حاشیه افتتاح رستوران عرضه محصولات غذایی دریایی فارل در مجتمع تجاری اطلس تبریز گفت: این مرکز با توجه به اهمیت مصرف آبزیان در سبد غذایی و جایگزینی به‌جای مصرف برخی مواد غذایی کم ارزش همزمان با روز استاندارد راه‌اندازی شده است.

وی افزود: با تلاش ‌های گسترده از جمله آموزش‌ های انجام شده و اقدامات رسانه ‌ای و ترویجی و همچنین توسعه مراکز عرضه آبزیان بصورت خام و فرآوری شده و نیز مراکز طبخ در سطح استان، هم ‌اینک میزان سرانه مصرف آبزیان در آذربایجان شرقی از 100 گرم در سال 1373 و 5.5 کیلوگرم درسال 1390 به بیش از 6.6 کیلوگرم در سال 97 رسیده است.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان از ورود بخش خصوصی به عرصه تولید محصولات متنوع و جدید و ایجاد زنجیره دریایی و کمک به ترویج مصرف آبزیان ابرازخرسندی کرد و افزود: امید است با راه‌اندازی اینگونه مراکز، شاهد تغییر به سمت شیوه تغذیه سالم در میان خانواده‌ها باشیم.

وی با بیان اینکه هم اکنون 15 مرکز ویژه عرضه و طبخ ماهی در استان آذربایجان شرقی وجود دارد افزود: بیش از 50 رستوران نیز در منوی غذاییشان ماهی گنجانده اند.

مهندس صمدزاده با بیان اینکه افتتاح مراکز طبخ آبزیان همچون فارل در بالابردن میانگین سرانه مصرف آبزیان و ایجاد زنجیره تولید در استان آذربایجان شرقی نقش موثری خواهد داشت گفت: اگر ماهی در سبد مصرف خانوار قرار گیرد بیماری‌های مختلف کاهش و در نتیجه هزینه‌های درمان نیز تقلیل پیدا می‌کند و کودکانی باهوش و سالم خواهیم داشت.

وی در پایان با درخواست مساعدت از مسئولین استانی بخصوص شهرداریها در جهت ایجاد بازارچه های عرضه آبزیان با هدف عرضه مناسب و پیشرفته فروش و طبخ محصولات دریایی اظهار امیدواری نمود تا از این طریق شاهد جامعه سالم، تندرست و شاداب باشیم.

تعداد مشاهده خبر236 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal