پرورش ماهیان زینتی می‌تواند زمنیه مناسبی برای اشتغالزایی در مناطق روستایی باشد
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک گفت: آبزی‌پروری و پرورش ماهیان زینتی می‌تواند یکی از زمینه‌های مهم اشتغالزایی در مناطق روستایی شهرستان باشد.
1397/07/24
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، بیژن لطفی در حاشیه برگزاری دوره آموزشی کاربردی آشنایی با اصول اولیه راه اندازی کارگاه پرورش ماهیان زینتی با اعلام این مطلب افزود :  تکثیر و پرورش ماهیان زینتی ضمن نیاز به سرمایه کم و فضای کوچک جهت فعالیت، زمینه اشتغال جوانان و زنان روستایی را نیز فراهم می‌کند.
وی اظهار داشت : در این شاخه از شیلات ؛ در هر کارگاه کوچک پرورش ماهیان زینتی دست کم دو نفر به صورت مستقیم و دو نفر بصورت غیر مستقیم مشغول به کار می شوند.
لطفی با اشاره به اهمیت پرورش ماهیان زینتی در این شهرستان تصریح کرد : بستر و شرایط مناسب برای تولید ماهیان زینتی ، وجود نیروی کارشناسی خبره در زمینه آبزی پروری ، بهره مندی بهره برداران از آموزش های لازم در خصوص تکثیر و پرورش اینگونه ماهیان و همچنین نزدیکی به پایتخت و بازار مصرف از جمله پتانسیل مستعد شهرستان برای تولید ماهیان زینتی است .
وی یادآور شد: از آنجایی که تکثیر و پرورش ماهیان زینتی یکی از فعالیت هایی است که در منازل مسکونی نیز امکان پذیر است؛ در این زمینه نیز مجوزهای لازم برای فعالیت در قالب مشاغل خانگی در این شهرستان صادر می شود.
گفتنی است؛ مباحثی همچون ویژگی های مکان و تجهیزات لازم جهت راه اندازی کارگاه خانگی ماهیان زینتی، ساخت و تجهیز آکواریوم و نحوه انتقال ماهی، مباحث اقتصادی مانند سرمایه مورد نیاز و میزان درآمد، بازاریابی و فروش در این دوره آموزشی-کاربردی مطرح شد .
همچنین شرکت کنندگان در این دوره، با اصول اولیه تکثیر و پرورش شش گونه از ماهیان زینتی ؛ شامل گوپی، پلاتی، دم شمشیری، فایتر، آنجل و اسکار که دارای بیشترین بازار فروش در سطح منطقه هستند و پرورش و نگهداری آنها نیز دشوار نیست آشنا شدند.
این دوره آموزشی در روستای گلزور از توابع بخش بشاریات این شهرستان با حضور بیش از 30 نفر برگزار شد.
تعداد مشاهده خبر26 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal