توجه به کشت پاییزه راهبردی در راستای کاهش مصرف آب
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان چهارمحال و بختیاری بر توجه به کشت پاییزه راهبردی در راستای کاهش مصرف آب تاکید کرد.
1397/07/24

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان چهارمحال ژ و بختیاری، دکتر غریب با اشاره به این که دراین جلسه عملکرد شهرستانها درخصوص کشت محصولات مورد بررسی قرا می گیردافزود:توجه به کشت این محصولات پاییزه می تواند نقش گسترده ای درصرفه جویی آب داشته باشد.

وی، با اشاره به اینکه، افزایش سطح زیر کشت محصولات دراولویت ما نیست افزود: با توزیع کود وبذر مناسب واستفاده ازکشت حفاظتی قصد داریم عملکرد در تولید را افزایش دهیم.

این مسوول بیان کرد: هم اکنون شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان 50درصد کودمورد نیاز کشاورزان را تامین نموده است وهیچ محدودیتی ازلحاظ توزیع کود وبذر اصلاح شده نداریم وکشاورزان ازاین لحاظ دغدغه ای نداشته باشند.

غریب با بیان این که، به کشاورزان توصیه می کنیم ازکشت های حفاظتی استفاده کنند افزود: کشت حفاظتی روش جدید کشت به جای شخم عمیق می باشد که با این روش نگهداری آب درخاک برای استفاده بیشتر گیاه افزایش پیدامی کند وهمچنین 20 درصد عملکرد برداشت افرایش پیدامی کند.

وی بیان کرد: هدف از توزیع بذر اصلاح شده بین کشاورزان کنترل بیماری های بذر زاد،افزایش کیفیت  و کمیت محصول و کاهش حداقل دو نوبت آبیاری و صرفه جویی در مصرف آب در  زراعت می شود.

این مسوول اظهارکرد: ارقام بذر گندم آبی شامل: میهن،حیدری، پیشگام واروم وارقام دیم شامل سرداری و آذر 2و ارقام محصول جو اصلاح شده شامل جلگه و بهمن  می باشند

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان چهارمحال و بختیاری گفت: امسال 24 هزار هکتار از اراضی زراعی استان به کشت پاییزه جو اختصاص یافته است.
وی افزود : هشت هزار و 500 هکتار از این اراضی به کشت جو آبی و 15 هزار و 500 هکتار آن به کشت جو دیم اختصاص دارد.
غریب با بیان این که کشت پاییزه جو تا اواسط آبان ادامه دارد افزود: امسال برای اولین بار، 250 تن بذر اصلاح شده ارقام انصار، آبیدر و سهند، در یک هزار و 750 هکتار از اراضی کشاورزی چهارمحال و بختیاری کشت می‌شود.
تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط

  • عکس_0
  • عکس_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal