توسعه زراعت چوب راهکاری برای حفظ جنگل‌ها
رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: وقتی توسعه زراعت چوب ترویج شود و تسهیلات در اختیار مردم قرار گیرد و مردم تشویق به کاشت شوند، این کار به معنی تولید اکسیژن، توسعه و حفظ جنگل است.
1397/07/23

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جنگل‌ها، مهندس خلیل آقایی در جلسه زراعت چوب افزود: برای توسعه زراعت چوب باید یک نقشه راه وجود داشته باشد که پتانسیل هر منطقه و هر استان به خوبی مورد شناسایی قرار گیرد و معلوم شود که صاحبان زراعت چه کسانی هستند یا چه میزان زمین دارند و چه نوع گونه‌ای را بکارند که برای آنان مقرون به صرفه و درآمدزا باشد، اینها همه نکات مهمی هستند که باید در استان ها مورد توجه قرار گیرد.

وی اظهار داشت: برای تولید نهال همه امکانات فراهم است، هم نهالستان وجود دارد و هم خاک حاصلخیز اما این بستگی به همت ما دارد که چقدر بتوانیم به اهدافی که دنبال می کینم تحقق ببخشیم.

مسئول اول منابع طبیعی کشور خاطرنشان کرد: بهره‌برداران ضعیف‌ترین قشر جامعه هستند و وظیفه ماست برای ترویج زراعت چوب با مسئولین بانک ها و موسسات چانه زنی کنیم و نهال رایگان، زمین و تسهیلات در اختیار زارعان و کشاورزان بگذاریم تا انگیزه برای تولید چوب وجود داشته باشد.

برای خدمت به مردم باید پا بکوبیم

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تصریح کرد: راه چاره در منابع طبیعی به استقبال مردم رفتن است و برای خدمت به مردم باید اصرار ورزید، چانه‌زنی کرد و پا کوبید و برای آنان درآمد و انگیزه ایجاد کرد حال این کار چه در طرح‌های مرتعداری و چه در طرح‌های حفاظت و طرح‌های جنگلداری و جنگلکاری می‌توان باشد.

وی فرصت‌های در اختیار برای خدمت به مردم و منابع طبیعی را بسیار کوتاه و زودگذر خواند و گفت: نکند روزی برسد که افسوس گذشته را بخوریم و بگوییم می توانستیم اقداماتی انجام بدهیم ولی ندادیم.

آقایی از مدیران خواست برای توسعه زراعت چوب اقدامات گذشته را نقد و راه حل های اساسی برای آینده را تهیه و ارسال کنند تا ضمن شناسایی آسیب های کار، توسعه زراعت چوب به شکل جدی اجرایی و عملیاتی شود.

بر اساس این گزارش، مدیران کل منابع طبیعی استان‌های ایلام، گیلان، اردبیل، زنجان و مازندران (ساری) به عنوان استان‌های شاخص در تولید زراعت چوب در این جلسه حضور داشتند و هر یک گزارشی را در زمینه طرح و توسعه زراعت چوب ارائه کرده‌اند.

تعداد مشاهده خبر57 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal