اقدام بزرگ دولت در حوزه کشاورزی خوزستان با اجرای مصوبه رهبری در سال 75
1397/07/23

طرح توان کشاورزی در استان خوزستان که در زمان سفر مقام معظم رهبری به استان خوزستان در سال 1375 مصوب شده بود بعد از یک وقفه طولانی از سال 1392 با روی کار آمدن دولت روحانی دوباره کلید خورد و در حال حاضر تحولی مهم در این عرصه در استان پدید آورده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، این طرح که به طرح 550 هزار هکتاری مقام معظم رهبری هم شهرت یافته است در سال 75 در سفر رهبری مورد توجه قرار گرفت اما با گذشت 16 سال و قبل از سر کار آمدن دولت یازدهم تنها 70 هزار هکتار آن انجام و به پیشرفت فیزیکی رسیده بود. بعد از سفر دکتر روحانی در سال 92 به استان خوزستان و با اختصاص 1.5 میلیارد دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملی این طرح جان تازه ای گرفت و وارد فاز تازه ای شد.

زه کشی و استفاده از سیستم های نوین آبیاری برای افزایش بهره وری و همچنین کاهش مصرف آب از جمله اهداف این طرح بود که تا به امروز 296 هزار هکتار از این طرح عملیاتی شده است. میزان بهره وری کشاورزی در این طرح چند برابر افزایش یافته است به طوری که به اذعان بهره برداران عملکرد 1 تا 2 تنی در هکتار در حال حاضر به 4 تا 5 تن افزایش یافته است. این طرح یکی از نمونه های بارز اجرایی کردن سیاست های اقتصاد مقاومتی است که برای بیش از 300 هزار نفر هم در قالب آن اشتغالزایی شده و همچنین مانع از مهاجرت روستایان به شهرها شده است.

اقدامات انقلابی در حوزه مهار ریزگردها

پدیده ریزگردها در استان خوزستان یکی از مهم ترین مشکلات مردم این استان است. این پدیده موجب ناامیدی مردم و ضربه زدن به دام ها و احشام و نابودی کشاورزی و افزایش مهاجرت به شهرها می شود. دولت در 15 فرودین سال 1396 با یک مصوبه مهم به جنگ ریزگردها رفت. کشت گیاهان و درختان متنوع در ارضی کانون های فوق بحرانی، آبرسانی به گیاهان و مرطوب کردن خاک اهم فعالیت هایی است که در قالب این مصوبه در حال انجام است و به گفته مردم استان و مسئولان تاثیرات مناسبی در کاهش اثرات ریزگردها داشته و علاوه بر آن در ایجاد اشتغالزایی و همچنین ایجاد امید به آینده بسیار تاثیر گذار بوده است. در حال حاضر این پروژه با سرعت در حال انجام است و تا این مرحله تاثیری 20 تا 30 درصدی بر کاهش ریزگردها داشته و تا 5 سال آینده این طرح هم به سرانجام نهایی خواهد رسید.


تعداد مشاهده خبر123 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal