لزوم نظام‌مند شدن ساختار صندوق های خرد زنان عشایری در کشور
1397/07/23

رئیس سازمان امور عشایر ایران، از فعالیت یکهزار و 400 صندوق خرد زنان عشایری در کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس کرمعلی قندالی در دومین همایش ملی بزرگداشت روز جهانی زنان روستایی و عشایری که صبح امروز در سالن فجر سازمان تات برگزار شد، بر نظام‌مند شدن ساختار این صندوق‌ها تاکید و اظهار امیدواری کرد ساختار این صندوق‌ها با یک اساسنامه مصوب نظام‌مند شود تا با پشتیبانی موسسات مالی مشکلات موجود در بحث تسهیلات تا حدودی مرتفع گردد.

وی جمعیت زنان عشایری کشور را 600 هزار نفر اعلام کرد و افزود: نقش زنان عشایری در مباحث اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه عشایری، باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

قندالی بر توانمندسازی با تکیه بر آموزش و ترویج در جوامع عشایری تاکید کرد و گفت: در این راستا، طرح ارتقای سطح سواد، دانش و مهارت در جوامع عشایری در سال 95 توسط هیات دولت تصویب شد که نتایج آن در سال‌های 96 و 97 بروز کرده است.

وی افزود: همچنین بر اساس تفاهم‌نامه سازمان امور عشایر با سازمان تحقیقات، امسال 110 هزار روز آموزش و ترویج در حوزه جوامع عشایری توسط معاونت ترویج سازمان تحقیقات انجام شده است.

رئیس سازمان امور عشایر با اشاره به تشکیل شورای عالی عشایری کشور در دولت تدبیر و امید، گفت: در این شورا به مباحث فرهنگی و مذهبی به طور عام پرداخته شده است.

وی به تصویب طرح ویژه بهداشتی درمانی برای جوامع عشایری اشاره و خاطرنشان کرد: با تصویب این طرح ساختار بسیار مناسبی برای حوزه بهداشت و سلامت زنان عشایری طراحی شده است.

قندالی بر تکیه بر دانش بومی در جوامع عشایری تاکید کرد و گفت: باید در حفظ دانش بومی کشور بکوشیم و در صورت لزوم با دانش جدید تلفیق کنیم.

وی افزود: زنان عشایری 32 نوع مواد لبنی با بهترین کیفیت تولید می‌کنند به طوری که حتی تبدیل به برند نیز شده است که نمونه آن لبنیات تولیدی سنگسر استان سمنان است.

این مسوول تصریح کرد: سالانه 300 هزار تن شیر توسط جوامع عشایری تولید می‌شود که بدون کارخانه و تاسیسات عظیم به فرآورده‌های لبنی تبدیل می‌شود.

رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار امیدواری کرد در حوزه پژوهش، اجرا، ساختار و سیاستگذاری از ظرفیت زنان عشایری غافل نشویم.


تعداد مشاهده خبر23 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal