تولید سالانه 912 هزار تن تخم مرغ در کشور

دبیر ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ گفت : مصرف سرانه تخم مرغ در کشور از 155 عدد در سال 89 به 191 عدد در سال گذشته رسید.

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر؛ سید فرزاد طلاکش در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی تخم مرغ برگزار شد ، با اشاره به اینکه مصرف سرانه تخم مرغ در کشور باید به 250 عدد افزایش یابد ، افزود: این ستاد در برنامه ای نمادین با همکاری اداره کل سلامت شهرداری تهران طرح صبحانه سالم را در خانه های سلامت و مدارس مناطق دوازده، بیست، 4 و ده شهرداری تهران به منطور ترویج فرهنگ مصرف تخم مرغ از فردا اجرا می کند.

وی شعار امسال روز جهانی تخم مرغ را «خود مراقبتی تغذیه ای با یک تخم مرغ سالم در روز» اعلام کرد و گفت: با تلاش کارشناسان ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ موفق شدیم تا حدود باورهای غلط تغذیه ای را درباره مصرف تخم مرغ و تأثیر آن در افزایش کلسترول اصلاح کنیم.

دبیر ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ افزود: تخم مرغ ماده پروتئینی مناسبی برای جایگزینی گوشت قرمز و گوشت مرغ است و به راحتی می توان از این ماده غذایی ارزشمند استفاده کرد.

طلاکش گفت: با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش دستورالعملی برای ترویج فرهنگ غذایی مصرف تخم مرغ در مدارس سراسر کشور تدوین شده است که به زودی با همکاری مراقبان بهداشتی مدارس اجرا می شود.

وی افزود: به منظور ترویج فرهنگ غذایی مصرف تخم مرغ سازمان دامپزشکی دستورالعملی را به ارتش و ادارات کل سازمانهای جهاد کشاورزی استانها مبنی بر مصرف تخم مرغ در صبحانه شاغلان این مراکز ابلاغ کرده است.

دبیر ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ گفت: اداره کل سلامت شهرداری تهران نیز قرار است پیامهای ترویج مصرف تخم مرغ را روی اتوبوسها، ایستگاههای مترو و تابلوهای تبلیغاتی سطح شهر نصب کند.

طلاکش میزان تولید تخم مرغ را در کشور سالانه 912 هزار تن اعلام کرد و افزود: ایران از لحاظ تولید تخم مرغ در جایگاه دهم جهان قرار دارد اما از لحاظ سرانه مصرف هنوز بیش از 50 عدد فاصله دارد که برای دستیابی به میانگین مصرف سرانه جهانی به تبلغیات و کار فرهنگی نیاز است.

وی فرآوری و تولید مواد غذایی متنوع از تخم مرغ را مهمترین راهکار افزایش مصرف سرانه تخم مرغ در کشور بویژه در میان جوانان دانست و گفت: اکنون فقط هشت کارخانه فرآوری تخم مرغ در کشور فعال است که برای تولید فراورده های غذایی از تخم مرغ این عدد کافی نیست.

وی با بیان اینکه سالانه 150 هزار تن مازاد تولید تخم مرغ در کشور داریم ،افزود: برای حمایت از تولید کنندگان و حفظ جایگاه کشورمان به عنوان دهمین کشور تولید کننده تخم مرغ باید با پرداخت مشوق صادراتی و اختصاص یارانه ویژه صادرات و ایجاد رقابت پذیری زمینه خوبی برای صادرات تخم مرغ به کشورهای منطقه فراهم شود.

1393/07/15
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal