خودكفايي در توليد محصولات كشاورزي، لازمه تحقق اقتصاد مقاومتي

رئيس مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر ضرورت توجه به بخش كشاورزي و دامداري، لازمه تحقق اقتصاد مقاومتي را خودكفايي در توليد محصولات كشاورزي دانست و گفت: يكي از راه‌هاي افزايش توليد و رسيدن به خودكفايي، تبيين راهكارهايي در جهت فرهنگ‌سازي براي برگشت روستاييان مهاجر به مناطق خود است. به گزارش خبرگزاري خانه ملت، دكتر علي لاريجاني در ديدار با مسئولان نظام صنفي كشاورزي كل كشور با بيان اينكه براساس سياست‌هاي كلي نظام بايد به بخش كشاورزي و دامداري توجه شود، گفت: به طور حتم تحقق اقتصاد مقاومتي كه يكي از تاكيدات مقام معظم رهبري است، در گرو خودكفايي محصولات استراتژيك كشاورزي صورت مي‌گيرد.

نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اينكه براساس فرمايشات رهبر معظم انقلاب كشور از توليد محصولات كشاورزي بايد خودكفا باشد، افزود: از نظر منطق دنيايي هم با توجه به فشارهاي اقتصادي كشورهاي استكباري عقل حكم مي‌كند كه ما در كشور در توليد محصولات خودكفا باشيم كه لازمه آن حمايت از اين بخش‌ها است.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه چرخه و ظرفيت‌هاي اقتصادي حوزه كشاورزي با بخش‌هايي مانند صنعت و تجارت قابل مقايسه نيست، يادآور شد: به طور حتم يكي از موارد مورد نزاع عرصه جهاني در آينده نزديك مسئله امنيت غذايي است كه به طور حتم بايد از سوي مسئولان حمايت شود.

اين نماينده مجلس نهم حمايت‌هاي نقطه‌اي و بدون برنامه را غيرضروري اعلام كرد و افزود: مسئولان بايد با برنامه‌ريزي سياست‌هايي را تبيين كنند كه وضعيت حوزه  اقتصاد كشاورزي در آينده قابل پيش‌بيني باشد.

لاريجاني با تاكيد بر اينكه نظام صنفي كشاورزي مسئوليت‌هاي بسياري در اين حوزه برعهده دارد، تصريح كرد: شما بايد اگر نيازهايي را در حوزه كشاورزي مشاهده مي‌كنيد، به صورت پيش‌نويس قانوني به مجلس ارائه كنيد.

عضو كميسيون شوراها و امور داخلي كشور با اشاره به وجود امكانات در روستاها در قياس با سال‌هاي گذشته و افزايش مهاجرت روستاييان به شهرها افزود: متاسفانه برخي از روستاها به علت مهاجرت خالي از سكنه شده‌اند، از اين‌رو بايد هم‌اكنون ضمن حمايت از چرخه توليد، اقدامات فرهنگ‌سازي براي برگشت روستاييان به مناطق خود و توسعه كشاورزي صورت گيرد.

وي با اشاره به تاسيس نظام صنفي كشاورزي گفت: به طور حتم بدون تشكل و سازمان‌هايي از اين دست نمي‌توان در راه شكوفايي حوزه اقتصاد به ويژه كشاورزي قدم برداشت، از اين‌رو اگر نظام صنفي كشاورزي مشكلاتي را در اين حوزه مشاهده مي‌كند، مي‌تواند با مجلس در ميان بگذارد.

عضو فراكسيون اصولگرايان رهروان ولايت با اعلام اينكه نظام صنفي كشاورزي بايد مشكلات اين حوزه را نظام‌بندي و ساماندهي كند، تصريح كرد: ما براي افزايش ارتباطات تشكل‌ها با مجلس مصوبه‌اي را تصويب كرديم، اما شما تحت عنوان اعضاي اين نظام صنفي بايد  مراكز تصميم‌ساز مجلس همچون مركز پژوهش‌ها و كميسيون‌هاي مرتبط در ارتباط باشيد.

وي با انتقاد از مشكلات بيمه‌اي بخش كشاورزي يادآور شد: براساس قانون بايد تمام كشاورزان تحت پوشش بيمه قرار گيرند، از اين‌رو بنده در آينده نزديك با رئيس سازمان تامين اجتماعي جلسه‌اي را برگزار مي‌كنم تا مشكلات پيرامون اين حوزه كاهش يابد.

لاريجاني با اشاره به پرداخت نشدن يارانه بخش كشاورزي و توليد افزود: براساس قانون بايد ۳۰ درصد درآمدهاي حوزه هدفمندي به بخش توليد داده شود، اما هم‌اكنون شاهد هستيم كه اين موضوع تحقق نيافته است.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با اعلام اينكه در حوزه كشاورزي در سال ۹۰ حدود ۱۲.۵ ميليون تن گندم توليد شده است، تصريح كرد: به طور حتم بايد براي نگهداري و خريد اين مقدار محصول سازوكار مناسب و مشخصي تبيين شود.

وي ادامه داد: متاسفانه امسال نابساماني‌هاي بسياري در حوزه مرغ و شير وجود داشت كه بايد با برنامه‌ريزي مشكلات را كاهش داد.عضو كميسيون شوراها و امور داخلي مجلس با اعلام اينكه كشاورزي بايد به طور خصوصي اداره شود، گفت: به طور حتم كشاورزي دولتي مشكلات بسياري را براي كشور به دنبال خواهد داشت.

 

لاريجاني با اشاره به اينكه حمايت‌هاي مسئولان از تشكل‌هاي خصوصي بايد با ضمانت اين تشكل‌ها همراه باشد، افزود: اين تشكلات بايد به اظهارات و اقدامات خود متعهد باشند و خارج از برنامه‌ريزي عمل نكنند.رئيس مجلس شوراي اسلامي با اعلام اينكه مجلس هر حمايت معقولي را از كشاورزان انجام مي‌دهد، گفت: به طور حتم با شكوفايي حوزه توليد و شكوفايي مي‌توان با تهديدها مقابله كرد.

1391/06/13
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal