لزوم مشارکت مردمی در زمینه حراست از منابع طبیعی

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: نخستین اقدام در مسیر توسعه کشور، حفظ و حراست از منابع طبیعی است.

به گزارش ایرنا، خداکرم جلالی در آیین معرفی مدیرکل منابع طبیعی استان کرمان افزود: برخورد با چالش هایی که موجب تخریب عرصه های منابع طبیعی می شود نیز به نوعی اقدام موثر در راستای توسعه کشور است.

وی اظهار کرد: اگر درصدد ایجاد توسعه پایدار در کشور هستیم باید از منابع طبیعی آغاز کنیم.

وی با بیان اینکه خداوند عالم هستی را بر اساس حکمت آفریده و تعادلی را در این عالم هستی قرار داده است، گفت: انسان این تعادل را رعایت نکرده و امروز جهان دچار چالش هایی است که برون رفت از آنها به سادگی امکان پذیر نیست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: تغییر اقلیم، گرم شدن کره زمین و بیابان زایی، پیامدهای رعایت نکردن تعادل پدیده های طبیعی است.

وی گفت: حدود 50 درصد سطح کره زمین یعنی حدود هشت میلیارد هکتار پوشیده از جنگل بوده که امروز به زیر چهار میلیارد هکتار رسیده است.

جلالی افزود: فقط در قرن بیستم یک میلیارد هکتار کاهش جنگل را در جهان داشته ایم که به دلیل فعالیت های نادرست بشری است.

وی تاکید کرد: حفظ کره زمین و تعادل اکوسیستم وظیفه ای است که هم به مسایل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جوامع و هم به حیات طیبه و سلامت جامعه بستگی دارد.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری به سیاست های کلی رهبر معظم انقلاب اسلامی و دولت تدبیر و امید در زمینه حفظ منابع طبیعی اشاره و تصریح کرد: باید در زمینه دستیابی به این اهداف قدم های بلند و موثری برداریم.

وی به لزوم مشارکت مردمی در زمینه حراست از منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: پیامبر مکرم اسلام نیز در این مورد می فرمایند: از زمین حفاظت کنید که او به منزله مادر شماست.

وی جلوگیری از تخریب منابع طبیعی و فرهنگ سازی در زمینه حفاظت از منابع طبیعی را اولویت های کاری در منابع طبیعی نام برد و به نقل از رهبر معظم انقلاب اسلامی، گفت: فرهنگ منابع طبیعی باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود.

جلالی، ریشه چالش های عرصه های منابع طبیعی را در بهره برداری بی رویه از این عرصه دانست و خشک شدن آب رودخانه ها، قنوات، چاه ها و چشمه ها و کاهش سطح آب سفره های زیر زمینی را نمونه ای از مشکلات و چالش های استان و کشور در زمینه منابع طبیعی ذکر کرد.

وی تصریح کرد: حدود دو میلیون هکتار از اراضی کشور با مشکل فرو نشست زمین مواجه هستند.

وی گفت: باید در زمینه رفع موانع، مشکلات و چالش های منابع طبیعی تلاش و درمان این چالش ها را در درون منابع طبیعی جستجو کرد.

در این آیین از محمدعلی اسدی مدیرکل سابق منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان تقدیر و مهدی رجبی زاده به عنوان مدیرکل جدید این اداره معرفی شد.

1393/05/18
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal