سازمان های «جنگل ها» و «مدیریت بحران» برای مدیریت اطفای حریق تفاهم نامه همکاری امضا کردند

به منظور تصویب ردیف اعتباری  و ساختار تشکیلاتی مناسب برای اجرای طرح جامع مدیریت پیشگیری و اطفای حریق جنگل ها و مراتع، روسای سازمان های جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و مدیریت بحران کشور در محل سازمان جنگل ها تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، خداکرم جلالی در این نشست ضمن ارائه گزارشی از سیمای منابع طبیعی کشور و چالش های موجود در آن گفت: آتش سوزی پدیده ای است که سالانه بخشی از جنگل ها و مراتع ایران را به کام خود فرو می برد و خسارات فراوانی را بر طبیعت کشور وارد می سازد.

وی افزود: این پدیده تنها در ایران اتفاق نمی افتد بلکه در بسیاری از کشورهای جهان جنگل ها دجار آتش سوزی می شوند و گاهی اوقات این کشور ها با وجود این که به پیشرفته ترین تجهیزات و ناوگان هوایی مجهز هستند اما هفته ها طول می کشد تا این آتش خاموش شود.

رییس سازمان های جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور علت این امر را تفاوت نوع جنگل ها برشمرد و گفت: بیشترین گونه های درختان در کشورهای آمریکا و اروپا سوزنی برگ هستند و مهار آتش در این نوع جنگل ها بسیار دشوار است  در حالی که عمده درختان جنگلی کشور ما از نوع پهن برگ هستند و این عنایت خداوند است که به ما ارزانی داشته است و گرنه معلوم نبود با این امکانات و تجهیزات چه بلایی سر جنگل های ما می آمد.

جلالی حریق را یکی از تهدیدات مهم جنگل ها و مراتع برشمرد و خاطر نشان ساخت: اگر حداقل امکانات و تجهیزات اطفای حریق را داشتیم می توانستیم میزان خسارات را به پایین ترین حد کاهش دهیم.

وی اظهار داشت: بسیاری از مناطق جنگلی کشور صعب العبور است و 3تا 4 ساعت طول می کشد تا نفر با پای پیاده خود را به مقر آتش برساند، حال اگر کوله پشتی و دیگر تجهیزات همراه او باشد دیگر اوضاع وخیم تر می شود.

جلالی اظهار کرد: حدود 10 سال قبل در سازمان جنگل ها مسئولیت داشتم و الان اوضاع را  می بینم به لحاظ امکانات و تجهیزات اطفای حریق تفاوتی احساس نمی کنم.

مسئول اول منابع طبیعی کشور اظهار امیدواری کرد با حمایت سازمان مدیریت بحران و تلاش همکاران منابع طبیعی میزان خسارات حریق را در منابع طبیعی کاهش دهیم.

برای مدیریت برعرصه ها نیازمند مطالعه و برنامه ریزی هستیم

در ادامه این نشست رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: جنگل ها و مراتع مهمترین انفالی است که دراختیار ماست و برای مدیریت کردن بر این عرصه ها نیازمند مطالعه جامع و برنامه ریزی دقیق هستیم.

اسماعیل نجار، وظیفه سازمان مدیریت بحران را شناسایی ظرفیت ها، هماهنگ کردن و بکار گیری آن دانست و گفت: انتظار داریم دستگاه های متولی خودشان را در زمینه ای که ماموریت دارند، موظف بدانند.

اسماعیل نجار ادامه داد: من چند سال استاندار استان های کردستان و کرمان بودم و با جنگل های متراکم و نیمه متراکم سرو کار داشتم و بعضاً عمده آتش سوزی که در حوزه جنگل ها رخ می داد منشاء انسانی دارد و افراد بیشتر دنبال توسعه زمین خود بودند و معمولاً بیشتر حریق ها  که توسط افراد سودجو و فرصت طلب ایجاد می شد هنگام غروب و تاریکی شب بود، تا کسی نتواند حریق را خاموش کند.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور، عدم وجود علایم هشدار دهنده در مناطق جنگلی و بحرانی را عیب کار دانست و گفت: متاسفانه هیچ سیستم و دوربین مدار بسته ای در جنگل ها وجود ندارد تا در مواقع حساس و بحرانی در استانداری، فرمانداری و یا دهیاری ها علایمی ایجاد کند و هشدار بدهد و این نقص بزرگ کار است.

وی شناسایی ابزارهای پیشرفته اطفای حریق، فراهم کردن تجهیزات انفرادی، نصب دوربین در مناطق پرتردد جنگلی و مهمتر از همه ایجاد انگیزه فراوان برای افرادی که به کار اطفای حریق مشغولند را از ضروریات  ملزومات حوزه جنگل ها و مراتع قلمداد کرد.

1393/06/10
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal