114 پروژه بخش کشاورزی فارس در هفته دولت بهره‌برداری می شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: همزمان با هفته دولت، 114 پروژه بخش کشاورزی در استان فارس افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی فارس، دکتر محمدمهدی قاسمی با بیان این که این میزان پروژه با اعتباری معادل 439 میلیارد ریال افتتاح خواهد شد، اظهار داشت: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها، برای بیش از 3 هزار و 298 نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد خواهد شد.

وی افزود: پروژه‌‌های قابل افتتاح شامل 64 طرح آب و خاک و امور فنی مهندسی، 13 طرح تولیدات دامی، 5 طرح صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی، 2 طرح شیلات و 2 طرح تولیدات گیاهی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس تصریح کرد: طرح بسته‌بندی انجیر در استهبان، طرح گاو شیری در شهرستان مرودشت و همچنین طرح آبیاری نوین کشاورزی، با حضور معاون بهبود تولیدات دامی و مدیر کل دفتر اصلاح نژاد وزارت جهاد کشاوزی و استاندار فارس در استان به بهره‌برداری رسید.

به گفته وی، با افتتاح 27 پروژه در بخش عشایر استان فارس نیز، یکهزار و 484 خانوار بهره‌مند خواهند شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس، بر لزوم مدیریت صحیح منابع آبی استان تاکید کرد و گفت: مدیریت منابع آب و حوزه‌های آبخیزداری نیاز اصلی بخش کشاورزی است.

وی ادامه داد: مدیریت منابع آب نیاز به برنامه‌ریزی بلندمدت در این بخش دارد و چنانچه تمام معیارها و فاکتورهای اقتصادی  انجام گیرند، رونق بخش کشاورزی حتمی است.

این مقام مسوول تصریح کرد: با مدیریت صحیح منابع آبی شاهد رونق بخش کشاورزی خواهیم بود و در نتیجه آن صنعت نیز رشد پیدا می‌کند و در این حالت است که می‌توان آب را عاملی مؤثر در اقتصاد ذکر کرد.

رییس سازمان جهادکشاورزی فارس خاطرنشان کرد: حرکت به سمت بهره‌وری آب یک ضرورت است چرا که  مشکلاتی که موجب شده تولید اقتصادی یا آب اقتصادی و کشاورزی اقتصادی نداشته باشیم همین بهره‌وری آب است که نیازمند نگاه عمیق و اصولی است.

وی یادآور شد: با نگاهی به گذشته متوجه می‌شویم که مشکل کم‌آبی همواره وجود داشته و این مسئله مربوط به نسل یا دوره‌ای خاص نمی‌باشد. بنابراین، توجه به مصرف بهینه منابع و حرکت در راستای بهره‌برداری پایدار از منابع موجود، ضروری است.

قاسمی گفت: آب به عنوان  یکی از عوامل  محدود کننده تولید، نقش مهم و اساسی در تعیین نوع فعالیت‌های کشاورزی (زراعی و باغی) ایفا می‌کند و ضرورت تغییر الگوی کشت را دو صد چندان می‌کند.

این مقام مسوول اظهار داشت: سازمان جهاد کشاورزی فارس در راستای مدیریت منابع آبی استان در بخش کشاورزی تاکنون اقدامات مفید و تاثیرگذاری انجام داده است که این طرح‌ها توانسته، ضمن حفظ میزان تولید، مصرف آب را به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد.
1394/06/03
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal