طرح توسعه و اصلاح 100 هزار هکتار باغ در استان مازندران اجرا می شود
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از ارائه پیشنهاد تخصیص یارانه صادرات محصولات کشاورزی به هیئت دولت خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، دلاور حیدر پور در آئین آغاز به کار گردهمایی دو روزه معاونین بهبود تولیدات گیاهی و مدیران باغبانی سازمان های جهاد کشاورزی کشور با رویکرد توسعه بیمه محصولات باغی در بابلسر گفت : انجام تحقیقات برای تولید محصولات کشاورزی با هدف حضور در بازار جهانی مهم ترین ماموریت جهاد کشاورزی در استان است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران وضعیت تولید محصولات کشاورزی در مازندران را به لحاظ کیفی و کمی خوب توصیف کرد و افزود : ورود تولیدات مازندران به بازار های آسیایی و خاورمیانه که رقابت جدی است ، سخت است.
وی وضعیت تولید مرکبات در مازندران را هم مناسب ارزیابی کرد و گفت : هر چند بررسی های انجام شده نشان می دهد خشکسالی باعث ریزش 50 تا 70 هزار تن نارنگی و پرتقال باغ های استان شد ، اما این رقم در برابر بیش از دو میلیون محصول این باغ ها بسیار ناچیز است.
او افزود : این میزان خسارت مربوط به پنج هزار هکتار از باغ های مرکباتی است که به دلیل خشکسالی 30 تا 80 درصد خسارت دیدند .
حیدر پور تنها راه برای کمک به باغداران را ایجاد بازارهای صادراتی دانست و گفت : حضور در بازار جهانی بدون کمک دولت و یارانه صادراتی امکان پذیر نیست و به همین دلیل در سفر رئیس جمهوری به استان پیشنهاد دادیم تا دولت برای هر کیلوگرم صادرات مرکبات پنج هزار ریال یارانه نقدی پرداخت کند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران همچنین از اجرای طرح توسعه و اصلاح 100 هزار هکتار باغ در استان خبر داد و گفت : تغذیه در باغ دچار مشکلاتی است که باید در کنار اصلاح ، به آن توجه شود .
وی افزود : باید دانش تولید محصولات کشاورزی گلخانه ای را در مازندران را به عنوان یک مزیت در استان بومی کنیم.
حیدر پور توجه به بیمه کشاورزی را در مازندران ضروری و مهم توصیف کرد و گفت : بیمه موجب بقای تولید محصولات کشاورزی می شود و عامل کاهش خطر پذیری در فعالیت کشاورزی است.
وی از صندوق بیمه کشاورزی خواست تا خسارت را بلافاصله برآورد و پرداخت کند.
گردهمایی معاونان بهبود تولیدات گیاهی و مدیران باغبانی سازمان های جهاد کشاورزی استان های کشور فردا هم ادامه می یابد .
1394/07/22
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal