ميزان خسارت هاي وارد شده به كشاورزان هفته آينده اعلام مي شود

وزير جهاد كشاورزي با بيان اينكه خسارات وارده به كشاورزان به دليل سرمازدگي هفته آينده اعلام مي شود، به كشاورزان توصيه كرد كه محصولات و توليدات خود را بيمه كنند.محمد رضا اسكندري امروز در حاشيه جلسه هيئت دولت در گفتگو با مهر با بيان اينكه ميزان خسارتهاي وارده به محصولات كشاورزي به دليل سرمازدگي روزهاي اخير، هفته آينده اعلام خواهد شد، گفت: در حال حاضر ميزان خسارتهاي وارده به محصولات كشاورزي بر اثر سرماي شديد هوا و بارشهاي برف و باران در استانهاي كشور جمع بندي نشده و اين رقم در هفته آينده اعلام مي شود.

وزير جهاد كشاورزي افزود: سال زراعي 86-85 بيش از 290 ميليارد تومان خسارت در بخش كشاورزي پرداخت شده است. وي افزود: كشاورزاني كه تحت پوشش صندوق بيمه محصولات كشاورزي هستند، در دريافت خسارات كمتر دچار مشكل خواهند شد، زيرا بلافاصله پس از وقوع خسارت به نسبت ميزان قرارداد با بيمه اين ميزان خسارت وارده پرداخت مي شود، اما براي كشاورزاني كه بيمه نيستند بايد در ابتدا بودجه لازم از طريق اين صندوق تامين شود، لذا پرداخت خسارت به اين گروه اندكي مشكل است.

اسكندري اظهارداشت: خسارتهاي وارده به محصولات كشاورزي هنوز در برخي استانها محاسبه نشده، اما در برخي استانهاي ديگر به خصوص در باغات مركبات رقم خسارتها بالا است كه پس از نهايي شدن هفته آينده داده مي شود. وي با بيان اينكه بيشترين خسارات ناشي از بارش برف در باغات مركبات استانهاي شمالي بوده است، گفت: محصول در باغات مركبات در استانهاي شمالي به بار نشسته بود، لذا بيشترين خسارات به اين باغات وارده شده است، اما در مزارع به دليل كشت ارقام پائيزه مقاوم به سرما مشكل نداشته ايم. وزير جهاد كشاورزي افزود: همچنين خسارات در حوضچه ها و استخرهاي پرورش ماهي در استانهاي مازندران بالا است كه برآورد آن هفته آينده به اتمام مي رسد. وي عنوان كرد: برخي از دامداري ها كه با جاده هاي اصلي و روستايي فاصله داشته اند، به دليل مشكل در تامين سوخت دچار خسارت شده اند كه جمع بندي خسارات به تفكيك اعلام مي شود.

اسكندري اظهارداشت: كشاورزاني كه تحت پوشش صندوق بيمه محصولات كشاورزي نبوده اند، بايد در ابتدا خسارات وارده به آنان را بر آورد كنيم و سپس بودجه مورد نظر را تامين و پرداخت نمائيم كه اين پروسه دو تا سه ماه به طول مي انجامد.

وي تاكيد كرد: كشاورزان و توليد كنندگان بايد محصولات خود را بيمه كنند، زيرا اتفاق و خسارتها همه ساله وجود دارد.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

1386/10/26
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal