تصویب آئین نامه جدید معرفی رقم بذور برای تسهیل ورود بخش خصوصی

معاون وزیر جهادکشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: برای تسهیل ورود بخش خصوصی آئین نامه جدید معرفی رقم بذور تصویب و تا هفته آینده نیز اعلام خواهد شد.

به گزارش ایرنا، اسکندر زند در مراسم امضاء قرارداد واگذاری دانش فنی تکثیر و فروش دو رقم بذر هیبرید ذرت 704 و 705 به بخش خصوصی، افزود: این آئین نامه به تصویب هیات امناء رسیده و ابلاغ آن به طور قطع کمک ویژه ای به بخش خصوصی خواهد بود تا این بذور به سهولت وارد عرصه بذر کشور شوند.

وی تصریح کرد: حضور پررنگ بخش خصوصی از تاکیدات مقام معظم رهبری، رئیس جمهوری و از سیاست های اصلی وزارت جهاد کشاورزی بوده که در اولویت برنامه ها قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: براساس ظرفیت های قانونی، تا حد امکان تلاش داشته ایم تا آئین نامه داخلی سازمان تحقیقات برای ورود بخش خصوصی تسهیل شود و مابقی آئین نامه ها نیز در دست بررسی و تسهل گری قرار دارد.

وی گفت: پس از گذشت 10 سال از قانون بذر، امیدواریم با همکاری مجلس شورای اسلامی بتوانیم قوانین دست و پاگیر اداری را حذف کرده و دانش فنی بذور را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی افزود: با همکاری معاونت امور زراعی وزارت جهاد کشاورزی توانسته ایم سهم بذور گواهی شده در تولید که حدود 25 درصد بوده را افزایش دهیم. سازمان تحقیقات کشاورزی نظارت بر بذور پرورشی را نیز در دست پیگیری دارد.

وی معتقد است: اقدامات مذکور باید زودتر از این ها در کشور شروع می شد اما در شرایط فعلی بضاعت خود برای تولید بذر را بکار گرفته ایم تا این حرکت بزرگ به ثمر مطلوب برسد.

زند گفت: واگذاری دانش فنی دو رقم بذر ذرت 704 و 705 به بخش خصوصی دومین اقدام سازمان تحقیقات کشاورزی در تاریخ کشور ما بوده است.

به گفته وی، طی 40 سال گذشته در تولیدات زراعی دنیا 4 عامل کودشیمیایی، سم، مکانیزاسیون و بذر موثر و اثرگذار بوده که طی این مدت صنعت بذر در دنیا پیشرفت قابل توجهی داشته است.

وی اضافه کرد: کشور ما نیز در بخش دولتی اقدامات خوبی در این زمینه داشته اما بخش خصوصی در این زمینه چندان فعال نبوده بنابراین برای پیشرفت صنعت بذر کشور نیاز به سرمایه گذاری بیشتر داریم که دراین راستا معاونین تولیدی وزارت جهاد کشاورزی با نگاه ویژه توانسته اند شرایط را برای حضور بخش خصوصی فراهم کنند.

معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: برای به ثمر رسیدن واگذاری رقم های هیبرید ذرت 703، 704 و 705 به بخش خصوصی انتظار می رود موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر علاوه بر حمایت، نظارت جدی بر عملکرد بخش خصوصی داشته باشد و پس از گذشت 3 ماهه گزارش عملکرد این واحد را به سازمان تحقیقات کشاورزی کشور ارایه دهد.

وی افزود: همچنین این واگذاری به دلیل واگذاری دانش فنی و تکنولوژی به بخش خصوصی باید مورد پایش مستمر دفتر تجاری سازی سازمان تحقیقات باشد.

1393/06/18
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal