احداث طرح‌های توسعه‌ای باغات در ایلام توجیه اقتصادی دارد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام، با بیان این که احداث طرح‌های توسعه‌ای باغات در استان توجیه اقتصادی دارد، گفت: هر هکتار باغ انگور سالانه 200 میلیون ریال درآمد برای باغداران دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام، عبدالرضا بازدار در آیین آغاز عملیات اجرای طرح توسعه باغات منطقه قالوه ملکشاهی اظهار کرد: در استان ایلام زمین‌های حاصلخیز و مناطق مستعد برای اجرای طرح‌های بزرگ کشاورزی به ویژه در حوزه باغداری وجود دارد که با ایجاد باغ و تاکستان علاوه بر درآمدزایی مناسب، فرصت‌های شغلی خوبی هم ایجاد می‌شود.
وی افزود: 16 رودخانه دائمی در سطح این استان جریان دارند که با استفاده بهینه و مکانیزه از این میزان آب در حوزه کشاورزی، می‌توان مناطق وسیعی از اراضی دیم را به اراضی کشاورزی آبی و باغات میوه به ویژه تاکستان تبدیل کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام تاکید کرد: هم اکنون 17 طرح و پروژه کشاورزی در مناطق مختلف استان در دست مطالعه است که 20 هزار هکتار از اراضی دیم و بلااستفاده استان را به کشاورزی آبی تبدیل می‌کند.
بازدار با بیان این که اقتصادی شدن کشت محصولات کشاورزی یک ضرورت است؛ گفت: اجرای طرح‌های مشارکتی و تعاونی و مکانیزه شدن کشت در زمین‌های کشاورزی در سطح وسیع و استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری و تکنولوژی‌های جدید می‌تواند در ارتقای بهره‌وری و تولید این بخش موثر باشد.
وی یادآور شد: با توجه به وضعیت آب و هوایی خاص استان، کشت انواع گیاهان دارویی نیز مقرون به صرفه است ضمن این که اخیرا احداث باغ پسته نیز در مناطقی از استان آغاز شده که می‌تواند جایگزین مناسبی برای محصولات سنتی از جمله گندم و جو باشد.
گفتنی است؛ هم‌اکنون شهرستان ملکشاهی با 25 هزار نفر جمعیت در 35 کیلومتری ایلام به لحاظ موقعیت ممتاز آب و هوایی و اراضی مستعد طرح‌های متعددی در حوزه کشاورزی به ویژه احداث باغات است.
1394/11/28
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal