پیش‌بینی 1217 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در سال 94

مشاور وزیر و مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی گفت: از 8.7 میلیون هکتار اراضی آبی کشور 3.2 میلیون هکتار اراضی پایاب سدها و شبکه‌ها و 5.5 میلیون هکتار اراضی پایاب چاه‌ها، چشمه‌ها، قنات‌ها و منابع آبی کوچک است که تا امروز یک میلیون و 430 هکتار از این اراضی به سامانه‌های نوین آبیاری تجهیز شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از فارس، عباس زارع با بیان اینکه طبق قانون تا 85 درصد هزینه‌های مربوط به تجهیز اراضی کشاورزی به سامانه‌های نوین آبیاری را باید دولت تأمین کند، افزود: از اعتبار هزار و 300 میلیارد تومانی اختصاص یافته به این طرح در بودجه سال 93 حدود 47 درصد محقق شد در صورتی که پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها 72 درصد بود.

زارع اظهار داشت: از هزار و 217 میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده به طرح تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی به سیتم‌های نوین آبیاری در قانون بودجه سال 94 تا امروز 5 درصد اعتبار تخصیص یافته است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در سال جاری حدود 16 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سیستم‌های نوین آبیاری تجهیز شده است.

مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی گفت: اولویت‌بندی وزارت جهاد برای تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی به سیستم‌های نوین آبیاری وضعیت منابع آب‌‌های زیرزمینی و شاخص خشکسالی منطقه است.

زارع با اشاره به تعامل خوب دستگاه‌های مختلف آب و کشاورزی بیان داشت: فقدان میزان آب مصرفی در بخش‌های شرب، کشاورزی و صنعت یکی از چالش‌های مهم در برنامه‌ریزی است که حتما باید در برنامه ششم محور اهداف قرار گیرد.

وی افزود: مشخص شدن میزان منابع و مصارف آب در بخش‌های مختلف مخصوصا کشاورزی، برنامه‌ریزی را دقیق‌تر کرده و مدیریت مصرف کارایی را افزایش می‌دهد.      

مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: مجهز شدن هر هکتار زمین کشاورزی به سامانه نوین آبیاری منجر به کاهش 4 هزار و  400مترمکعبی آب در هر هکتار می‌شود.

زارع با اشاره به برنامه 10 ساله وزارت جهاد برای تجهیز کل اراضی کشاورزی به سیستم‌های نوین آبیاری، گفت: از 609 دشت موجود کشور با توجه به شرایط آب و خاک سیستم آبیاری هر منطقه باید مختص خودش باشد و نمی‌توان یک نسخه را برای همه مناطق با شرایط اقلیمی متفاوت در نظر گرفت.

وی افزود: در موافقتنامه‌ای که با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی داشته‌ایم پیشنهاد شده تا 7 درصد اعتباراتی که به برای اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در اختیار بهره‌برداران قرار می گیرد برای مطالعه و طراحی شیوه‌های نوین در مناطق صرف شود.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت: اراضی پایاب چاه‌ها، قنوات و چشمه‌ها معمولا اراضی خرد و پراکنده هستند،بنابراین پیشنهاد داده شده تا وزارت جهاد به صورت پایلوت تجمیع آب را در چاه‌های خرد و پراکنده انجام دهد.

وی با بیان اینکه برای طرح تجمیع چاه‌های خرد و پراکنده سیاست تشویقی در نظر گرفته شده، افزود: برای افرادی که رضایت به تجمیع چاه‌های خرد می‌دهند تا سقف 85 درصد هزینه سیستم‌های نوین آبیاری را به آنها پرداخت می‌کنیم.

1394/04/29
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal