افزايش 500 هزار هكتاري جنگل‌هاي كشور تا پايان برنامه پنجم توسعه

مدير كل منابع امور جنگلي سازمان جنگل‌ها،‌ مراتع و آبخيزداري كشور گفت:‌ آخرين نقشه‌ها نشان مي دهد، يك ميليون هكتار به سطح جنگل‌هاي كشور افزوده شده است.

كامران پورمقدم در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: البته اين ميزان بر اساس تعريفي است كه از جنگل‌ ارائه شده است و گرنه ميزان جنگل‌هاي دست كاشت بسيار بيشتر از اين مقدار است.

وي ادامه داد: جنگل، زميني(اعم ازخشكي و آبي) است كه عمدتاً از درخت و درختچه همراه با ساير رستني‌هاي خشبي و علفي خودرو پوشيده شده باشد مشروط به آن كه مساحت آن كمتر از نيم هكتار و تاج پوشش درختي آن به طور طبيعي كمتر از پنج درصد نباشد، جنگل محسوب مي‌شود كه با اين تعريف هنوز سطوحي كه جنگل‌كاري شده و درختان آن نهال است، جزو سطوح اضافه شده جنگل‌ها محسوب نمي‌شود.

مدير كل امور جنگلي سازمان جنگل‌ها با بيان اينكه سال گذشته 50 هزار هكتار عمليات جنگل‌كاري داشته‌ايم افزود: طبق برنامه پنجم توسعه و طرح صيانت از جنگل‌ها بايد 500 هزار هكتار به جنگل‌هاي كشور افزوده شود.

به گفته وي از آنجا كه فصل رويش جنگل‌هاي خليجي - عماني طولاني‌تر از ديگر نواحي جنگلي است عمليات جنگل‌كاري در اين مناطق بيشتر انجام مي‌شود.

سطح جنگل‌هاي كشور شش ميليون هكتار افزايش پيدا مي‌كند

پورمقدم به ماده 15 قانون افزايش بهره‌وري بخش كشاورزي و منابع طبيعي اشاره كرد و گفت: بر اساس اين قانون طي 10 سال شش ميليون هكتار به سطح جنگل‌هاي كشور افزوده شده و سرانه جنگل‌ها به ازاي هر نفر از 1700 مترمربع به 2500 متر مربع مي‌رسد.

وي ادامه داد: براي دستيابي به اين ميزان، 50 درصد عمليات جنگل كاري توسط دستگاه‌هاي دولتي و غير دولتي مانند شهرداري‌ها، بسيج سازندگي و شهرك‌هاي صنعتي صورت گرفته و 50 درصد ديگر آن در قالب طرح‌هاي صيانت و آبخيزداري و بيابان زدايي انجام مي‌شود.

مدير كل منابع امور جنگلي سازمان جنگل‌ها در خصوص ميزان تخريب جنگل‌هاي كشور اظهار كرد: در برخي مناطق كشور به دليل اجراي عمليات عمراني مانند احداث سد و بزرگراه مقداري از سطح جنگل‌ها تخريب مي‌شود اما نمي‌توان با جمع بستن اين سطح، ميزان تخريب جنگل‌ها را مشخص و آمار دقيقي را برآورد كرد.

وي در پايان تاكيد كرد: در هر جايي از كشور كه جنگلي تخريب مي‌شود دو يا سه برابر آن جنگل‌كاري صورت مي‌گيرد.

1391/12/06
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal