خودکفایی 70 درصدی ایران در تولید شکر
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تولید شکر در دو سال اخیر رکورد 90 سال گذشته را شکست گفت: هم اکنون ایران در تولید این محصول به 70 درصد خودکفایی رسیده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، عباس کشاورز در حاشیه بازدید از مزارع چغندرقند شیروان به خبرنگاران اظهار کرد: بیشترین شکر تولید شده با 1.5میلیون تن در سال گذشته بود.
وی گفت: چغندرقند در دهه 70 در بیش از 75 هزار هکتار از زمین های کشاورزی خراسان کشت می شد اما به خاطر برخی محدودیت ها و همچنین کمبود آب هم اکنون کشت آن به کمتر از 15 هزار هکتار کاهش یافته است.
کشاورز با اشاره به برنامه های پیش روی وزارت جهاد کشاورزی برای کشت چغندر قند افزود: توسعه کشت پاییزه و صرفه جویی آب در کشت چغندر قند بهاره از جمله برنامه های اصلی این وزارتخانه است و به همین منظور به کشاورزان توصیه می شود تا با نصب سامانه های آبیاری میکرو، کشت نشایی چغندرقند داشته باشند.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: در این صورت بیش از 40 درصد در مصرف آب صرفه جویی خواهد شد.
کشاورز همچنین به کشاورزان کشت چغندرقند در پاییز را توصیه کرد و گفت: در این راستا سال زراعی گذشته 650 هکتار زمین های کشاورزی خراسان رضوی به کشت پاییزه اختصاص یافت و عملکرد خوبی هم داشت.
وی از مزیت های کشت پاییزه را مصرف کمتر آب به میزان 50 درصد از کشت بهاره عنوان کرد.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در سفر یک روزه خود از مزارع شهرستان شیروان در خراسان شمالی بازدید کرد.

1395/03/22
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal