وزارت جهاد کشاورزی و سازمان فضایی ایران تفاهم نامه همکاری امضا کردند
معاون اقتصادی و برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سالیانه بیش از 100 میلیون تن محصول کشاورزی در سطح 16 میلیون هکتار از عرصه های باغی، شیلاتی، دامی توسط 4 میلیون و 500 هزار بهره بردار تولید می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان فضایی ایران در زمینه کاربرد سنجش از راه دور و تصاویر ماهواره ای در عرصه های کشاورزی زراعی، باغی، شیلاتی و منابع طبیعی به مدت پنج سال همکاری می کنند.
«عبدالمهدی بخشنده» عصر یکشنبه در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری بین وزارت جهاد کشاورزی و سازمان فضایی ایران در محل این وزارتخانه گفت: دو تفاهمنامه همکاری در زمینه استفاده از تکنیک های سنجش از راه دور و تصاویر ماهواره ای در عرصه های کشاورزی، باغی، شیلاتی و منابع طبیعی به مدت پنج سال بین وزارت جهاد کشاورزی و سازمان فضایی ایران امضا شد.
وی افزود: بر پایه این تفاهمنامه در مرحله نخست، سطح زیر کشت دو محصول راهبردی گندم و جو در سطح سه استان خوزستان، اصفهان و خراسان رضوی تعیین می شود.
وی تصریح کرد: همچنین بر پایه این تفاهمنامه منحنی رشد 10 محصول زراعی و چهار محصول باغی در 40 دشت کشور استخراج می شود.
تولید سالانه بیش از 100 میلیون تن محصول کشاورزی
بخشنده تصریح کرد: سهم بخش کشاورزی از تولید ناخالص داخلی 9.5 تا 10 درصد است و در فضای کسب و کار 32.5 درصد؛ یعنی یک سوم آن. همچنین سهم بخش کشاورزی در امر اشتغال نیز نزدیک به 20 درصد است.
وی اضافه کرد: ساختار تولیدی کشور به گونه ای است که واحدهای تولیدی، خرد و پراکنده است که همین امر ما را در تهیه آمارها دقیق برای برنامه ریزی این بخش با مشکل روبرو کرده و گاهی برخی از این آمارها توام با خطاست.
بخشنده افزود: در گذشته آمارگیری و نمونه گیری از واحدهای تولیدی و عرصه ها به شکل سنتی، قدیمی، میدانی، زمان بر و پرهزینه انجام می شد اما امیدواریم با بکارگیری روش ها و تکنیک های تازه سازمان فضایی کشور در عرصه تصویر برداری ماهواره ای و سنجش از راه دور به آمار دقیق تری از بخش کشاورزی دست پیدا کنیم و از پتانسیل های خوب بهره مند شویم.
به گفته وی، در گذشته سازمان های بین المللی مانند سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) و برخی شرکت های خصوصی از تکنیک های سنجش از راه دور برای عرصه های کوچک و خرد استفاده می کردند اما با دستیابی سازمان فضایی کشور به این فناوری انتظار می رود سطح گسترده تری از آمارهای بخش کشاورزی را به دست آورده و به روزرسانی کرد.


1394/11/25
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal