معاون موسسه تحقيقات ثبت ارقام گياهي وزارت جهاد كشاورزي: اجراي قانون حفاظت و حمايت از گياهان براي عضويت WTO مهم است

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) - منطقه مازندران، دكتر يعقوب صادقيان به حقوق مالكيت معنوي و حقوقي به‌نژادگر اشاره و اظهار كرد: ارقام جديد گياهي ما حداقل بر 10 سال گذشته است و به اين دليل كه رقابتي در اين بخش وجود ندارد اين ارقام در انحصار دولت قرار گرفته است، در صورتيكه با تشكيل بخش‌هاي خصوصي متعدد و شكست انحصار ارقام گياهي رقابت سالمي ايجاد خواهد شد و براي حفظ اين جريان حداقل دو رقم گياهي بايد توليد شود.

وي با تاكيد بر اينكه تهيه ارقام برتر زراعي، باغي با پتانسيل عملكرد بالا و كيفيت بهتر در تنش‌هاي محيطي و غيرمحيطي از اهداف اصلاح نژادي است، تصريح كرد: جمعيت جهان در حال افزايش بوده و زمين‌هاي زراعي و ساير منابع محيطي روز به روز محدودتر مي‌شوند، بنابراين ارقام اصلاح شده پرمحصول و مقاوم به بيماري‌ها و تنش‌هاي محيطي اثرات مثبت اقتصادي و زيست محيطي دارد.

صادقيان افزود: شكي نيست كه در قرن بيست و يكم ارقام جديد زراعي و باغي كه داراي ارزش‌هاي اقتصادي ممتازي هستند، در بازارهاي جهاني عرضه خواهند شد.

دكتر ديويد برهام مشاور پروژه TCP فائو نيز در خصوص حمايت از حقوق به‌نژادگر گفت: حفظ و اجراي قوانين مرتبط با به‌نژادگر موجب تشويق محققان براي توليد ارقام جديد خواهد شد.

وي ايجاد رقابت بين به‌نژادگر خصوصي و دولتي را با توجه به تست كيفي ارقام مهم عنوان كرد و افزود: تشويق بخش خصوصي در سرمايه‌گذاري ارقام جديد امكان چنين سيستمي را تسريع خواهد كرد.

ديويد برهام وجود سرمايه‌گذار خارجي در تهيه ارقام جديد در كشور را منوط به تشكيل كارگاه‌هايي در خصوص حمايت از به‌نژادگر و ثبت ارقام توليدي به نام محقق بيان كرد.

دكتر نيكو مارويك يكي ديگر از مشاورن پروژه TCP فائو ، تشريح كرد: به‌نژادي يك فرآيند بسيار طولاني است و مواد گياهي در نسل‌هاي مختلف در شرايط مختلف مزرعه، آزمايشگاه و گلخانه مورد بررسي و ارزيابي قرار گرفته و فنون مختلف براي تشخيص ژنوتيپ‌هاي برتر در آزمايشگاه و مزرعه بكار گرفته مي‌شود.

وي اظهار كرد: با توجه به اينكه هزينه‌هاي زيادي براي تهيه يك رقم اصلاح شده در سال‌هاي متمادي صرف مي‌شود، حمايت مادي و معنوي از اين ارقام توسط دولت‌ها امري ضروري و اجتناب ناپذير است.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

1386/08/30
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal