ضريب مكانيزاسيون كشاورزي براي نخستين بار از يك اسب بخار در هكتار فراتر رفت

 

معاون آب و خاك و صنايع وزارت جهاد كشاورزي گفت: ضريب مكانيزاسيون بخش كشاورزي براي نخستين بار در كشور از مرز يك اسب بخار در هكتار فراتر رفت.

به گزارش ايرنا، دكتر"فريد اجلالي" در گفت و گو با خبرنگاران با بيان آنكه ضريب مكانيزاسيون بحش كشاورزي در پايان سال گذشته به 01/1 اسب بخار در هكتار رسيد، ابراز اميدواري كرد: با افزايش ضريب مكانيزاسيون كشاورزي به 08/1 اسب بخار در هكتار تا پايان سال جاري، 92 درصد اهداف برنامه چهارم در ابن بخش محقق شود. به گفته اجلالي، دستيابي به ركورد جديد ضريب مكانيزاسيون بخش كشاورزي در شرايطي حاصل شده كه تراكتورهاي بالاي 13 سال سابقه و تيلرهاي بيش از هفت سال سابقه فعاليت در محاسبه ضريب مكانيزاسيون لحاظ نشده است. معاون آب و خاك و صنايع وزارت جهاد كشاورزي از ضريب مكانيزاسيون به عنوان شاخصي براي محاسبه نسبت مجموع توان مكانيزه موجود در هر منطقه به مجموع سطح زمين هاي كشاورزي همان منطقه نام برد و گفت: ‌افزايش ضريب مكانيزاسيون كشاورزي موجب اقتصادي كردن توليد، افزايش بهره وري در عوامل توليد و نهاده ها و كاهش سختي فعاليت هاي كشاورزي مي شود. اجلالي با بيان آنكه سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد (فائو) سرمايه هاي واقعي بخش كشاورزي را به سه قسمت "زمين و ساختمان"، "دام و طيور و زنده" و "ماشين هاي كشاورزي" تقسيم بندي كرده است، اظهار داشت: براساس اين تقسيم بندي، سهم ماشين هاي كشاورزي از سرمايه هاي يادشده در ايران و هند 8 درصد، برزيل 10 درصد، تركيه و اسپانيا 30 درصد، آمريكا و استراليا 25 درصد و آلمان 53 درصد است. به گفته اين مقام مسئول، بخش كشاورزي ايران به لحاظ برخورداري از سرمايه ماشين هاي كشاورزي مظلوم و مغفول واقع شده است در حالي كه با توجه به الزام سياست هاي كلي برنامه پنجم توسعه كشور ابلاغ شده از سوي مقام معظم رهبري درخصوص برخورداري از كشاورزي صنعتي، داشتن يك سامانه پيشرفته مكانيزاسيون جهت رسيدن به كشاورزي صنعتي ضروري است.

معاون آب و خاك و صنايع وزارت جهاد كشاورزي، سطح مطلوب بخش كشاورزي ايران براي برخورداري از يك مكانيزاسيون مناسب را 5/2 اسب بخار در هكتار دانست و گفت: براي دستيابي به اين ضريب، در دو برنامه پنجساله هدف گذاري شده است. اجلالي تحقق اين هدف را مستلزم برخورداري از حدود 500 هزار دستگاه تراكتور فعال در بخش كشاورزي شامل 175 هزار دستگاه تراكتور سبك، 250 هزار دستگاه تراكتور متوسط، 50هزار دستگاه تراكتور نيمه سنگين و 25 هزار دستگاه تراكتور سنگين دانست.

اجلالي گفت: بخش كشاورزي هم اكنون از حدود 8 هزار دستگاه تراكتور سبك، 150 هزار دستگاه تراكتور متوسط، 18 هزار دستگاه تراكتور نيمه سنگين و يكهزار دستگاه تراكتور سنگين برخوردار است و براي رفع كمبودها و رسيدن به ضريب مكانيزاسيون مناسب، بايد 167هزار دستگاه تراكتور سبك، 100 هزار دستگاه تراكتور متوسط، 32 هزار دستگاه تراكتور نيمه سنگين و 24 هزار دستگاه تراكتور سنگين به بخش كشاورزي تزريق شود. معاون آب و خاك و صنايع وزارت جهاد كشاورزي در مجموع نياز بخش كشاورزي ايران به تراكتور را سالانه 30 هزار دستگاه اعلام كرد و افزود: در بودجه امسال تسهيلات منظور شده براي توسعه مكانيزاسيون كشاورزي از يك تريليون و 420 ميليارد ريال سال گذشته به 2 تريليون و 200 ميليارد ريال افزايش يافته است. به گفته اجلالي، پارسال در مجموع يك ميليون و 138 هزار اسب بخار در هكتار توان جديد وارد عرصه هاي توليدي كشور شد ضمن آنكه 565 واحد خدمات مكانيزه در سال گذشته تاسيس و 516 واحد خدمات نيز ساماندهي شد. اين مقام مسئول همچنين از نياز كشور به 20 هزار دستگاه كمباين غلات خبر داد و گفت: موجودي كنوني كمباين هاي 6 هزار دستگاه است و بايد 14 هزار دستگاه كمباين متوسط، نيمه سنگين و سنگين ديگر به بخش كشاورزي تزريق شود.

اجلالي در پايان با اشاره به احكام برنامه پنجم توسعه كشور درخصوص مكانيزاسيون كشاورزي، ايجاد شرايط لازم جهت ارتقاي درجه و ضريب مكانيزاسيون و حذف و جايگزيني 50 درصد از ماشين هاي كشاورزي با عمر بالاي 13 سال (معادل 150 هزار دستگاه تراكتور) و نيز توسعه مكانيزاسيون اراضي در شاليزارها را ازجمله اين احكام برشمرد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

1388/03/05
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal