10 درصد محصولات کشاورزی کشور در استان فارس تولید می شود
نخستین گردهمایی اشتغال با رویکرد مهارت در بخش کشاورزی با حضور مسوولان سازمان جهاد کشاورزی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان فنی و حرفه ای، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و نظام صنفی کارهای کشاورزی استان فارس در شیراز برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی فارس، دکتر قاسمی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در این گردهمایی با اشاره به بحران کم‌آبی در استان گفت: در سال‌های گذشته به بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی، استفاده از ابزارها و مهارت‌های کشت دقت کافی نشده است.
وی، آموزش و توانمندسازی منابع انسانی با رویکرد علمی و نگاه عالمانه را از راهکارهای مهم برون‌رفت از این بحران دانست و افزود: علی‌رغم تجارب ارزشمند کشاورزان هنوز با شیوه‌های نوین کشاورزی در دنیا فاصله زیادی داریم و امکان افزایش بهره‌برداری از آب تا حداقل دو برابر وجود دارد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس خاطرنشان کرد: کشاورزی این استان پهناور علی رغم معیشتی بودن آن، دارای رتبه‌های برتر کشوری و رکوردهای جهانی است و در امر اشتغال زایی سهم بسزایی دارد.
این مقام مسئول در زمینه افزایش اشتغال در استان تصریح کرد: با روی باز از کارآفرینان، مبتکران و سرمایه‌گذاران در بخش‌های مختلف کشاورزی نظیر بهره‌وری بهینه در مصرف آب، الگوی کشت، تولید محصول سالم و...، استقبال و حمایت همه‌جانبه خواهیم کرد.
قاسمی یادآور شد: با توجه به تولید بیش از 10 درصد محصولات کشاورزی کشور در استان فارس، در راستای افزایش بهره‌وری و انتقال دانش به مزارع و بخش‌های مختلف کشاورزی، توانمند کردن کشاورزان و سوق دادن جوانان به سمت کشاورزی مبتنی بر علم و دانش از سیاست‌ها و برنامه‌های مهم این سازمان است.
وی افزود: با رعایت تاریخ کاشت، انتخاب بذر مناسب، تاریخ مناسب کوددهی، زمان مناسب مبارزه با آفات و بیماری‌های گیاهی و انجام عملیات آبیاری بر اساس نیاز آبی گیاه می‌توان عملکرد محصول را در واحد سطح افزایش داد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس خاطرنشان کرد: متاسفانه در دهه هفتاد بیشترین حجم حفر چاه‌های کشاورزی را داشتیم که عدم کنترل حجمی آب برداشتی و وجود چاه‌های غیرمجاز از مهم‌ترین چالش‌های آب استان است.
وی افزود: برای بهره‌وری از آب و مدیریت صحیح آن نیازمند به جهاد گلخانه‌ای در سطح استان فارس هستیم.
قاسمی از رویکردهای این سازمان در بحران کم‌آبی به تغییر الگوی کشت‌های بهاره در پاییز، حذف محصولات با آب‌بری بالا، استفاده از ارقام زودرس، توسعه کشت‌های نشایی و گلخانه‌ای و اجرای آبیاری نوین اشاره کرد.
در پایان این نشست، تفاهم‌نامه چندجانبه برای آموزش، اشتغال و مهارت‌اندوزی با همکاری میان سازمان جهاد کشاورزی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان فنی و حرفه‌ای، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و نظام صنفی کارهای کشاورزی استان فارس به امضا رسید.

1394/08/04
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal