رتبه نخست کشوری کردستان در آبیاری تحت فشار
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان از تجهیز 3 هزار هکتار از اراضی استان به سیستم نوین آبیاری تحت فشار خبر داد و گفت: کردستان بالاترین درصد برخورداری از آبیاری تحت فشار را در کشور داراست.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی کردستان، ذوالفقاری در نشست شورای برنامه‌ریزی استان کردستان با اشاره به رتبه یک کشوری این استان در آبیاری تحت فشار، اظهار داشت: راندمان آبیاری این استان 45 درصد است و در حال حاضر 38 درصد از اراضی آبی استان به سیستم آبیاری نوین مجهز شده است که این حوزه دو برابر میانگین کشوری است.
وی با بیان این که 120 هزار هکتار از یک میلیون و 300 هزار هکتار اراضی کشاورزی استان آبی است، خاطرنشان کرد: سطح اراضی آبی را باید به 30 درصد اراضی دیمی برسانیم تا بتوانیم در اقتصاد کشاورزان تاثیرگذار باشیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به این که این استان با یک ‌میلیون و 500 هزار نفر جمعیت، 2 میلیون و 900 هزار هکتار اراضی و 112 هزار بهره‌بردار در قالب 163 هزار واحد بهره‌برداری کشور را دارد، اظهار داشت: استان کردستان بیشتر یک استان دیم ‌کشت است و سالانه بیش از 2 میلیون و 200 هزار تن محصولات کشاورزی در این استان تولید می‌شود.
وی، میانگین عملکرد استان در تولید گندم دیم را نزدیک به یک تن در هکتار عنوان کرد و گفت: این میزان در تولید گندم آبی به 4 تن در هکتار می‌رسد.
ذوالفقاری گفت: از نظر وسعت اراضی کشاورزی شهرستان بیجار با 338 هزار هکتار، شهرستان دیواندره با 203 هزار هکتار رتبه‌های اول و دوم استان را به خود اختصاص داده و قروه و سقز نیز در جایگاه‌های سوم و چهارم استان قرار دارند.
وی میزان تولیدات محصولات کشاورزی در سال زراعی 93 را برابر با 2 میلیون و 200 هزار تن عنوان کرد و اظهار کرد: یک میلیون و627 هزار تن از این میزان مربوط به محصولات زراعی، 246 هزار تن باغی، 219 هزار تن دام و طیور بوده است.
این مسوول از ظرفیت استان برای افزایش 600 هزار تن محصولات کشاورزی در استان خبر داد و افزود: 20 درصد محصولات کشاورزی در قروه، 18.7 درصد با تولید 405 هزار تن در دهگلان، سقز با تولید 219 هزار تن13.3  درصد و بیجار با تولید 232 هزار تن 10.4 درصد به ترتیب جایگاه اول تا چهارم را در حوزه کشاورزی دارا هستند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: شهرستان‌های بانه و سروآباد نیز رتبه‌های آخر را در حوزه تولیدات کشاورزی در استان به خود اختصاص داده است.
وی افزود: در مجموع 162هزار واحد بهره‌بردار در استان کردستان فعالیت دارند که 88 هزار واحد آن در بخش زراعت و 46 هزار واحد مربوط به بخش باغی است.
ذوالفقاری خاطرنشان کرد: درآمد ناخالص بخش کشاورزی در استان3  هزار و 200 میلیارد تومان است و از نظر خاک صرف نظر از بخشی کوچکی در قروه هیچ مشکلی نداریم.
وی تاکید کرد: 41 رودخانه، 38 هزار چشمه، 496 رشته قنات و 10 هزار و 874 حلقه چاه، 3 درصد از بارندگی و 7 درصد از روان‌آب‌های کشور را به خود اختصاص داده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان با بیان این که استان از روان‌آبهای موجود بهره‌برداری کافی را نبرده است، البته طی یکی 2 سال گذشته توجه خاصی به این حوزه شده است.1394/10/29
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal