برنامه مدیریت چرا در سطح 170 هزار هکتار از حوضه آبریز دریاچه ارومیه اجرا شد

رییس سازمان جنگل ها و مراتع کشور گفت: برنامه مدیریت چرا در 170 هزار هکتار از حوضه آبریز دریاچه ارومیه اجرا شده و در این مناطق شاهد عدم استفاده زیاد دام از پوشش گیاهی هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،""خداکرم جلالی"" در همایش دریاچه ارومیه که به اهتمام اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی برگزارشد،افزود:این برنامه در راستای جلوگیری از کاهش پوشش گیاهی و جلوگیری از استفاده دام ها از عرصه های ملی حوضه این دریاچه با همکاری مردم محلی به اجرا درآمده است.

وی اضافه کرد:علاوه بر آن، هفت هزارو 200 هکتار از عرصه های حاشیه دریاچه ارومیه قرق شده و در 6 هزار و 400 هکتار بذرپاشی و نهالکاری صورت گرفته است.

وی اظهارکرد:70 درصد نزولات آسمانی در حوضه دریاچه ارومیه تبخیر می شود ولی می توان با اجرای طرح های پوشش گیاهی و آبخیزداری از تبخیر 30 درصد آن کاست که این امر سهم خوبی در افزایش سطح آبی منطقه دارد.

رییس سازمان جنگل ها و مراتع کشور گفت:درنظر داریم سال آینده بیشتر از امسال،طرح های پوشش گیاهی را با همکاری مردم و جوامع محلی به اجرا درآوریم.

قرار است در دو هزار و 473 هکتار از زمین های اطراف دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی، عمل نهال کاری انجام شود و در یک هزار هکتار دیگر نیز بوته کاری صورت گیرد.

ساماندهی چرای دام و قرق مراتع در اطراف دریاچه ارومیه از دیگر طرح های اجرایی در راستای کنترل ریزگردهای دریاچه ارومیه است.

1393/12/23
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal